Samoživitelky začaly zase trápit obavy z budoucnosti, připomíná šéfka organizace pro zdravé rodičovství

20. říjen 2022

Společnost pro zdravé rodičovství APERIO pomáhá zejména matkám ve složitých životních situacích po rozvodu. Sólo rodiče trápí hlavně finanční otázky i obavy z budoucnosti. „Ty vídáme poměrně často a tyto obavy mohou souviset i s tím, že začala válka na Ukrajině, přicházejí migranti a navíc pozornost veřejnosti, která byla v průběhu lockdownů zaměřená na to, jak se daří neúplným rodinám, se zase stáčí trochu jinam,“ popisuje ředitelka společnosti Eliška Kodyšová.

„Sólo rodiče se začali obávat i toho, že podpora, o které se mluvilo, že je pro ně důležitá, prostě nepřijde. I organizace, které rozdělovaly humanitární věcnou pomoc, najednou neměly dost pro samoživitelky.“

Čtěte také

„Zároveň je tady obava, jak zvládnou tuto náročnou zimu. Co jejich psychickému a fyzickému vyčerpání nepomáhá, je ještě k tomu i konflikt s druhým rodičem,“ doplňuje s tím, že i to byl pro jejich společnost námět k hledání pomoci.

„Co ale po rozchodu často nefunguje, je hlavně komunikace… To ale je možné ovlivnit už v jeho průběhu,“ připomíná.

„Naše programy dávají sólo rodičům, z nichž naprostá většina jsou ženy, jednak ujištění, že něco umí, že už za nimi něco v profesní oblasti je. Zároveň jim dáváme čas na to, aby si ujasnili, co ve své nové situaci doopravdy potřebují,“ zdůrazňuje.

„To znamená, že když pro sebe hledáte novou cestu, potřebujete vědět, jestli je způsob naplnění vašich potřeb také v souladu s vámi,“ uzavírá Kodyšová.

Celé Hovory Tatiany Čabákové najdete v audiu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.