Ruští teenageři z Junarmiji se mají začít připravovat na válku, popisuje editor a kněz Jandourek

12. duben 2022

Podle internetového deníku Forum 24 uvažuje ruské ministerstvo obrany o zapojení členů Junarmija do války na Ukrajině. „Mládežnické hnutí v Rusku existuje od začátku tisíciletí, tedy velmi brzy od nastoupení Vladimira Putina,“ popisuje editor tohoto serveru a kněz Starokatolické církve Jan Jandourek. Všeruské vojensko-vlastenecké společenské hnutí Junarmija, jak se hnutí jmenuje, založil v roce 2015 ministr obrany Sergej Šojgu. 

„Odhadem jde o věkovou kategorii 8 až 18 let a je v ní zhruba 700 tisíc Rusů,“ dodává v pořadu Osobnost Plus. „Není to úplně jako náš Svazarm ale spíš mix Pionýra, Komsomolců a Svazarmu, a to posílené ruským nacionalismem.“

Putin podepsal návrh ministra Šojgua. Navrhoval, aby se Junarmija připravila, mobilizovala nebo aktivovala.
Jan Jandourek

Podle Jandourka v Rusku existuje kult militarizace společnosti. „Ten probíhá už do dětství – to jsou ty známé fotky malých rudoarmějců v kočárku. A kult vojenství, kdy se pořádají tábory s výcvikem, obdivem k armádě a podobně. Takže je to víc než jen Komsomol.“

Čtěte také

Této ideologii je pak těžké nepodlehnout. „Na druhou stranu v každém proudu ze společnosti jsou protiproudy. Takže se třeba ví, že je trošku obtížné dostat mladé muže z větších měst do vojenské služby.“

„Vymýšlejí si všechno možné, jen aby tam nemuseli. A to hlavně z etnicky ruských velkých měst. Pak se branci musejí nabírat někde na východě a v malých republikách Ruské federace, nejčastěji z venkova. A ti jsou na tom mentálně jinak než mládež z měst. I ta sice také může být nacionalistická, ale do války se jí samozřejmě příliš nechce. Je to nepohodlné a riskantní,“ míní editor a kněz.

Půjdou teenageři do války?

Ministr Šojgu dokonce prohlásil: „Abychom přiměli mladé lidi k obraně Ruska se zbraní v ruce, musí se v dětství a dospívání probudit jejich ochota a vůle sloužit. Pro vytváření kladného vztahu k armádě – jako k veřejné instituci a armádě jako profesi – se stát musí na vojensko-vlastenecké práci podílet systematicky a všemi relevantními prostředky.“

„Prezident Putin nedávno návrh Šojgua podepsal. On navrhoval, aby se připravili, mobilizovali nebo aktivovali příslušníci této mládežnické organizace. Co by to v praxi znamenalo, to uvidíme,“ komentuje Jandourek.  

Čtěte také

A pokračuje: „Ztráty na Ukrajině jsou velké. Problém je, že jsou ztráty zřejmě i v jejich elitních jednotkách, které se ale nedají snadno nahradit tak, že se tam naženou Komsomolci. Musejí obsluhovat techniku, která je složitá. Přesto, že vidíme, jak ty dobrovolníky shánějí. Dokonce i na tom Donbasu, který měl být jakoby osvobozen, musí brance nahánět násilím. Ti mladíci se schovávají celé týdny a nevycházejí ani ven, aby je neodchytili do armády a pak beze stopy nezmizeli,“ připomíná.

„Ta finta spočívá v tom, že někdo nastoupí vojenskou službu a pak ho nechají podepsat smlouvu – a tím se z něj stane profesionální voják. Pak už není úniku. Jedno z prvních odhalení, kdy se zjišťovalo, jak je možné, že se na Ukrajině objevili ,záklaďáci‘, když se přitom říkalo, že tam nejsou, tak tady ten hraný údiv spočívá právě v tom, že je jen administrativně změnili na smluvní vojáky,“ vysvětluje.

Patriarcha Kirill

Podle nedávných průzkumů Putina stále podporuje až 80 procent Rusů. „Jde samozřejmě o to, co si oni představují pod pojmem schvalování činnosti ruských úřadů,“ míní.

Mohou to být skuteční ruští nacionalisté, kteří jsou tak i vychováváni. „Pak je tady tradice carského Ruska, sto let od bolševického převratu, kdy je ten člověk nějakým způsobem zpracováván. Ruská populace je věkově v průměru starší, než by to bylo v jiných zemích a je výrazně venkovská. Takže i odkázaná na oficiální média, především na televizi.“

Čtěte také

Ruské vnímání světa je podle Jandourka jiné. „Proudy Samoděržaví, sto let cenzury a ruská ortodoxie, která je spojená s racionalitou, nacionalismem a řízením státem, tak to také hraje roli.“

Ruská ortodoxie je pak reprezentována moskevským patriarchou Kirillem, který se netají podporou Putinových aktivit na Ukrajině. „Je to s minulostí, která naznačuje to, co se říká o vysokých hodnostářích pravoslavné církve ze sovětského období. A to, že je nejspíše agentem KGB. On už v 80. letech zastával vysoké funkce v pravoslavné církvi, měl na starosti zahraniční styky, takže také cestoval – a tehdy tam byl jeden agent vedle druhého.“

„Na Kirillovi je samozřejmě úděsné, že naprosto přijal kremelskou rétoriku, považuje tuto válku za jakousi svatou válku, která se vede proto, aby byl národ očištěn od vlivu všelijakých Gay Pride, LGBT ideologií a podobně, které by mohly ,zamořit‘ celé Rusko,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související