Jefim Fištejn: Putinovi užiteční idioti
Ministryně obrany Spolkové republiky Německo Christine Lambrechtová si při návštěvy Spojených států na samém konci března vyslechla od svého amerického protějšku Lloyda Austina mnoho pochvalných slov na adresu vůdčí roli své vlasti v Evropě. Zejména byla pochválena ochota nové německé vlády prudce navýšit obranný rozpočet a poskytnout bojující Ukrajině značnou vojenskou pomoc.
Německé sdělovací prostředky ovšem tuto rutinní diplomatickou krasomluvu sotva zaznamenaly, neboť byly zcela zaměstnány zničující kritikou dlouhodobé zahraniční politiky země, které všechny německé vlády za posledních šestnáct let podrobil vlivný americký portál Politico působící v mnoha zemích světa.
Čtěte také
Datování naznačuje, že prvotním adresátem zdrcující kritiky je teď již bývalá kancléřka Angela Merkelová. V samotném Německu je nyní jakousi publicistickou módou valit všechny průšvihy na včerejší idol, ale žádná kritika zatím nebyla tak deklasující jako ta, kterou si dovolil portál Politico pod souhrnným názvem Putinovi němečtí užiteční idioti.
Není to poprvé, co se Německo ocitlo na špatné straně dějin, píší američtí novináři, ale ještě snad nikdy netropili němečtí politici takové nebetyčné hlouposti na samém pokraji katastrofy jako za vlády Angely Merkelové. To ona může svou zaslepeností za nynější stav Evropy, za patolízalskou podbízivost vůči Vladimiru Putinovi, za snahu za všech okolností chápat všechny kroky Ruska, za přesvědčení, které formuloval už její nástupce Olaf Scholz, že nejlepším možným způsobem jednání s Ruskem je vést s ním nikdy nekončící vlídný dialog.
Jak jsem to jen mohl tušit?
Nebetyčným příkladem takové stupidní politiky bylo rozhodnutí o stavbě energovodu Nord Stream 2, které bylo učiněno už po čečenské a gruzínské válce, po obsazení Donbasu a anexi Krymu, které očividně vůbec neotřásly německým přesvědčením, že s Putinem je třeba jednat, jednat a znovu jednat.
Čtěte také
I když role kancléřky je v článku vypíchnuta jako rozhodující, autoři nešetří žádného z aktérů německé politické elity. Uvádí příklady trapného selhání současného kancléře Scholze, který i nyní telefonicky konzultuje s Putinem své postoje, a nynějšího prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který v době svého působení coby ministr zahraničí založil spolu se svým hlavním poradcem Jensem Plötnerem základy zahraničně-politické architektury Německa.
Za do nebe volající pitomost pokládají výrok politického veterána Wolfganga Schäubleho – jak jsem to jen mohl tušit? Kdo nic netuší, neměl by vůbec chodit do politiky.
Bývalá kancléřka nyní zachovává nízký profil, na kritiku neodpovídá, na veřejnosti se neobjevuje. Znám jen málo význačných politiků, jejichž odkaz a dobrá pověst byly doslova rozmetány na cucky za tak krátkou dobu po jejich odchodu.
Příběh je o to zajímavější, že zejména u nás byla spousta vlivných veřejných činitelů, kteří na Merkelovu nedali dopustit, viděli v ní politický ideál a předobraz budoucí Evropy, její projevy dávali za rámeček. Dnes se k ní nejspíš neznají a na své nadšení si nevzpomínají.
Autor je publicista
Související
-
Petr Fischer: Německé obrácení a komplexy druhé světové války
Představte si, že by bývalý český premiér i po týdnu od začátku ruské agrese dál seděl ve vedení velkých ruských firem jako je Rosněfť. Nemožné?
-
Pavel Polák: Jak se Německo dopracovalo k velkému obratu ve vztahu k válce na Ukrajině
24. únor, den, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, ukázal Berlínu celou řadu vlastních omylů. Ty musela německá vláda v krátké době vstřebat a vystoupit z mnoha svých stínů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.