Rusové začínají se stavbou čtyř jaderných reaktorů v Číně. Putin a Si Ťin-pching si rozumějí nejlíp v historii, komentuje South China Morning Post
Čína a Rusko se dohodly na zesílení spolupráce ve strategicky důležitých oblastech, uvádí hongkongský deník South China Morning Post v článku o spojenectví zemí v jaderné energetice. Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching spustili virtuálním ceremoniálem výstavbu čtyř nových jaderných reaktorů v Číně.
Čtěte také
Jedná se o bloky 7 a 8 jaderné elektrárny Tianwan a bloky 3 a 4 jaderné elektrárny Xudabao, které používají ruskou technologii.
Rusko a Čína chtějí spolupracovat i na zmírňování dopadů klimatické změny. Podle čínského prezidenta by měly být konstruktivními hráči na cestě ke globální udržitelnosti. I proto státní ústřední televize v reportáži o spuštění reaktorů nezapomněla zmínit, že nové reaktory nahradí elektrárny, které používají fosilní paliva.
Oba lídři si pochvalují výborné vzájemné vztahy s poukazem na změny, kterými teď svět prochází. Podle Putina si teď jejich státy rozumí nejlíp v historii. South China Morning Post upozorňuje, že se země začínají víc spojovat v době, kdy roste napětí mezi nimi a Západem. Expert na rusko-čínské vztahy Yang Jin tvrdí, že v reakci na tlak Západu budou Rusko a Čína těsněji spolupracovat i v geopolitických záležitostech.
Palestinsko-izraelský konflikt v Bundestagu
Server Deutsche Welle píše o německých reakcích na násilí mezi Palestinou a Izraelem. Součástí demonstrací proti izraelskému postupu jsou podle něj výbuchy antisemitismu. Zástupci muslimských komunit se proti nim vymezují.
Čtěte také
Šéf Centrálního výboru muslimů v Německu Aiman Mazyek označil skandování nadávek židům za odporné scény a dodal, že není možné odsuzovat rasismus a zároveň šířit protižidovskou nenávist.
Deutsche Welle pak připojuje výpovědi akademiků i demonstrantů. Shodují se v tom, že je potřeba oddělit ospravedlnitelnou kritiku od antisemitismu. Rozlišovat mezi nesouhlasem s postupem státu Izrael – jeho politikou okupace a vyvlastnění Arabů ve východním Jeruzalémě nebo na Západním břehu – a nenávistí k Židům. Její šíření se podle nich nedá ospravedlnit vůbec ničím a omezuje možnosti řešení už tak složitého a zablokovaného sporu.
Detsche Welle píše i o debatě zákonodárců v dolní komoře německého parlamentu Bundestagu. Taky oni odsoudili projevy antisemitismu na demonstracích v Německu. Zároveň se postavili na stranu státu Izrael prohlášením, že má právo na obranu.
Prostředníkem je Egypt
Izrael se chystá omezit vojenské zásahy v Pásmu Gazy, aby zmírnil napětí a usnadnil cestu ke klidu zbraní. Píše to izraelský deník Haaretz s odvoláním na izraelskou vládu.
Čtěte také
Premiér Benjamin Netanjahu přitom včera prohlásil, že chce ve vojenské operaci pokračovat. Reagoval tím na požadavek amerického prezident Joea Bidena, aby konflikt rychle uklidnil. Spojené státy jsou největším partnerem Izraele a Biden s Netanjahuem spolu včera mluvili už počtvrté během posledního týdne.
Podle jednoho z předních izraelských diplomatů může americký tlak na Izrael povzbudit palestinské ozbrojené skupiny k další raketové palbě – vina za pokračování násilí by pak padala víc na Izrael. Netanjahuovy výroky ale nejsou přímo v rozporu s tím, že by Izrael zastavil akce, píše Haaretz a dodává, že příměří by mohl dojednat neutrální Egypt.
Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiozáznamu.
Související
-
Lidé byli lynčováni kvůli svému etniku, mezi Araby a Židy vznikla hluboká rána, popisuje Kalhousová
„Mnozí chápou, že je to opravdu vážná situace a je třeba konat. To je světlo na konci tunelu a možná ta jediná dobrá zpráva z toho, co se v posledních dnech odehrávalo.“
-
Izraelci se předbíhají v očkování, odměnu ve volbách za to chce Netanjahu, soudí analytička
„Před několika měsíci byli mnozí skeptičtí, teď se ale nálada naprosto otočila. Spousta lidí se snaží ‚předběhnout‘ řadu a získat vakcínu co nejdříve,“ popisuje analytička.
-
Analytička: Války budou pro Izrael strašné, ale ne existenční. Zemi ohrožuje rozdělení společnosti
„Můj méně optimistický scénář říká, že izraelská společnost půjde tou cestou, kterou jde teď. A to je cesta obrovské polarizace,“ myslí si analytička Irena Kalhousová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka