Ruských špionů je u nás hodně, protože je tu pro ně příjemné prostředí, vysvětluje Jaroslav Bašta
Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka varoval před riziky pocházejícími z Ruska a Číny. Na nedávné bezpečnostní konferenci doslova prohlásil, že cílem ruských tajných služeb je zničit Evropskou unii a NATO. Na prosazování zájmů Moskvy a Pekingu také dlouhodobě upozorňují zprávy BIS.
„Rusko a Čína patří mezi tři největší rizika, třetí je terorismus. Politická situace u nás je komplikovaná a jak Rusko, tak Čína umějí této situace využít. Snaha zničit Evropskou unii a NATO je ale dlouhodobá práce,“ uvedl v pořadu Pro a proti redaktor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný.
Připomněl, že se už několik let mluví o hybridní válce, psychologickém a ekonomickém nátlaku či energetickém vydírání. „Měli jsme tu 20 let okupační sovětská vojska, takže Rusové místní prostředí znají, mají tu své kontakty, řada lidí zde i podniká a má zájmy v Rusku. To nakonec může vést k oslabení NATO a EU.“
„Ruští tajní agenti u nás sídlí nejen na ruské ambasádě. Je tu 18 tisíc firem s ruskými majiteli, ale jen 10 tisíc s majiteli německými a 2 tisíce s americkými. Nechci říct, že všechny jsou firmami ruských špionů, ale víme z minulosti, že Rusové umí využívat všechny instituce.“
Rusové poznali, jak tady fungujeme. Nemůžeme popírat, že se sovětskými vojáky tu byla řada sovětských špionů nejen na ambasádě, ale také na ministerstvech... Víme, že ruské tajné služby mají obrovský vliv na ekonomiku a ruské investice v zahraničí, proto je to nebezpečné.
Jaroslav Spurný
Spurný dodal, že v souvislosti s kauzou Novičok byla celosvětově vyhoštěna asi stovka lidí. „Rusové mají najednou doma 100 svých špionů... Jejich akceschopnost je velmi oslabena, což bychom měli konzultovat s EU i s NATO.“
„Fascinovalo mě, že Ruskem se u nás zabývá minimální počet lidí a počet analytiků, kteří to mají zvládat, se dá spočítat na jedné ruce,“ upozornil Jaroslav Spurný.
Zvyšme počet lidí v kontrarozvědce
Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta věří, že kdyby byly Rusko a Čína takovými hrozbami, tak je česká demokracie velmi slabá. „Spíše vidím riziko v terorismu, neřízené migraci a dalších záležitostech.“
„Vítám, že NATO chce po evropských členských státech, aby se o svou bezpečnost více staraly samy. Chce ale také z členských států udělat nákupní klub Donalda Trumpa, který bude peníze na obranu utrácet za americké zbraně, které ve většině případů ani nepotřebují.“
Bašta také pochybuje, že ruský vliv u nás je tak významný. „V dlouhodobém horizontu to nebezpečné může být, ale zmíněné kontakty jsou minimálně 27 let staré. Většina zde dislokovaných lidí z Ruska už je v důchodu.“
Vysoké počty ruských špionů v České republice nejsou proto, že bychom skýtali tolik pro Rusko potřebných údajů. Je to tím, že naše rozvědka ruské síly nesleduje tak důsledně jako jinde... Je tu pro ně příjemné prostředí a pan ředitel Koudelka by se měl starat o to, aby tu pro ně příjemné prostředí nebylo.
Jaroslav Bašta
Bývalý ministr souhlasí, že řešením je zvýšit aktivitu BIS. „Je to daleko rozumnější, než se snažit snižovat počet ruských diplomatů u nás. Když je tu tolik ruských diplomatů, tak naše kontrarozvědka nemá dostatek lidí, kteří by je mohli sledovat.“
„Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď navýšit rozpočet počet lidí v kontrarozvědce, nebo omezovat naše diplomatické styky s Ruskou federací. Omezování diplomatických styků s jakoukoliv zemí je jedním z výrazů nepřátelství a je na to odpovídáno stejným způsobem,“ varoval Jaroslav Bašta.
Související
-
Ministr Petříček: Rusko je i pro nás vážné bezpečnostní riziko, varování BIS je třeba brát vážně
Tomáš Petříček (ČSSD) je ve funkci ministra zahraničních věcí teprve od října letošního roku. Proč si myslí, že je Rusko pro nás i EU opravdovou hrozbou?
-
To, že Rusko okupuje Ukrajinu, uznává celý svět kromě komunistů a Ruska, tvrdí Jakub Janda
Zástupci samozvaných republik v oblasti Donbasu naplánovali volby nového vedení proruských povstalců, ale OSN, NATO a další organizace hlasování odmítly.
-
Rusku se daří ve zmatených a krizových časech, hraje nezodpovědnou hru, tvrdí analytik
„S Ruskem jednat musíme, a také dávat jasně najevo, že nedopustíme další eskalaci podobného chování,“ zdůrazňuje analytik mezinárodních vztahů a exdiplomat Votápek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka