To, že Rusko okupuje Ukrajinu, uznává celý svět kromě komunistů a Ruska, tvrdí Jakub Janda
Zástupci samozvaných republik v oblasti Donbasu naplánovali volby nového vedení proruských povstalců. Proti hlasování v Doněcku a Luhansku se ozvali zástupci OSN, NATO, Spojených států amerických i nejvyšší vedení Evropské unie, Evropská rada. Označili ho za nelegální, nelegitimní a porušující minské mírové dohody. Separatisté a Moskva zase obviňují z porušování minského ujednání Kyjev.
„Ještě tvrdší přístup k Rusku není v dnešní rozjitřené době vůbec nutný. Volby v Doněcku a Luhansku byly legitimní, potvrzuje to až 80% volební účast,“ uvedl v pořadu Pro a proti místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Jiří Valenta (KSČM).
Podle něj volby nejsou proti minským dohodám. „Podobný názor má asi i zástupce Ruské federace při OSN.“
Z těchto takzvaně okupovaných zón díky kyjevskému režimu uteklo přes milion uprchlíků, z toho 750 tisíc do Ruska. Ať pan Janda vysvětlí, proč lidé, kteří jsou Ruskem nuceni chodit k volbám, utíkají do Ruska?
Jiří Valenta
„V těchto oblastech je až 90 % rusky mluvících lidí, kteří dnes nemohou vyznávat své náboženské hodnoty a mluvit svým jazykem. Jsou tam různé nátlakové skupiny, jednotky se znaky SS, které doslova na mnoha lidech vynucují, aby nemluvili rusky.“
Vondráček se stal jen ruskou loutkou. Bavme se s nimi, ale na úrovni, zlobí se Pirát Lipavský
Cesta předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska vzbudila, a dodnes budí, nevybíravou kritiku. Hlavně kvůli jeho setkání se zástupci obou komor ruského parlamentu, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA.
Valenta uznal odlišnost názorů Komunistické strany Čech a Moravy od postoje českých vládních orgánů, který také zhodnotil. „Ano, domnívám se, že někdy jde o ucelený systém polopravd.“
„Ruští vojáci na Ukrajině mohou být, stejně jako jsou v Kyjevě američtí poradci. Ale aby tam byly pravidelné ruské jednotky, to v žádném případě... OBSE, která to tvrdí, je zajímavá organizace, o jejichž výstupech lze pochybovat,“ argumentoval Jiří Valenta.
Máme sice sankce, ale je potřeba s Ruskem znovu jednat
Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda věří, že pokud Rusko dále vraždí na území Ukrajiny, pak to znamená probíhající válku, kterou Rusko na území Ukrajiny vede.
Proto je potřeba začít opět jednat. „My máme sice nějaké sankce, ale Rusko dále pokračuje ve svém chování.“
„Ve svobodném světě jsou volby situací, kdy není daná oblast okupována, u volebních místností nestojí okupující vojáci, probíhá předvolební diskuze ve svobodných médiích a kandidují nejen zástupci místního režimu.“
Lidé z regionu utíkají, protože nechtějí žít v teritoriu, které je ovládáno organizovaným zločinem a ruskými zpravodajskými službami, a to uznává celý svět.
Jakub Janda
Expert je přesvědčen, že na východě Ukrajiny panuje okupační režim řízený Ruskou federací. „Uznává to celý svobodný svět, pouze ne pan poslanec, komunistická strana a Ruská federace.“
„Západ, jehož jsme součástí, má nějaký názor, a potom je tam Rusko, KSČM a další představitelé. Také proto se domluvilo, že bude na východní Ukrajině působit mise OBSE. Jejich zprávy, které nepopírá ani Rusko, potvrzují, že ruské síly se pohybují v regionu, dodávají vojenský materiál a vojáky,“ konstatoval Jakub Janda.
Související
-
David Šťáhlavský: Ruští žoldnéři na Donbase, v Sýrii a teď i ve Středoafrické republice
Tři jména, tří ruských novinářů zavražděných ve Středoafrické republice, teď plní nejen agenturní zpravodajství, ale hlavně rozšířila seznam obětí islámských radikálů.
-
Stojíme za sankcemi, ale mělo by se o nich diskutovat, říká Vondráček (ANO) po návratu z Ruska
Předseda Poslanecké sněmovny se sešel i s šéfy obou komor parlamentu, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie i Spojených států. S Ruskem je prý třeba vést dialog.
-
Rusko už není globální velmoc, zrušme sankce a obchodujme, vyzývá poslanec KSČM Pawlas
„Rusko je obrovská země s nerostným bohatstvím, ale také s obrovskými sociálními problémy. Není to globální velmoc,“ říká Daniel Pawlas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.