Ruská občanská společnost se probouzí: Pokud nejde o kritiku války, demonstrace jsou povoleny

Jednoho chladného březnového odpoledne se na náměstí v centru Uljanovska sešla hrstka lidí a požadovali obnovení přímé volby starosty města. I přes přítomnost policie se shromáždění, na kterém vystoupili místní aktivisté a politici, obešlo bez jediného zatčení. „40 účastníků se může zdát málo, ale vzhledem ke všem omezením tato první akce proběhla dobře,“ vysvětluje nezávislému ruskému zpravodajskému serveru Moscow Times místní právník a organizátor Konstantin Tolkačev.

Bez ohledu na válečnou cenzuru a potlačování disentu od začátku invaze na Ukrajinu se ruské úřady zřejmě cítí dostatečně bezpečně na to, aby umožnily skromné projevy opozičních názorů. Menší pouliční protesty se stále pravidelněji konají po celé zemi.

Co je nejdůležitější, protestující vidí, že nejsou sami.

Dokud nedojde k výslovné kritice ruského vpádu na Ukrajinu nebo Kremlu, policie pravděpodobně nechá demonstranty na pokoji, doufají aktivisté.

Čtěte také

Bezprostřední politický význam těchto protestů je sice téměř nulový, někteří odborníci se ale domnívají, že pouhá jejich existence pomáhá odbourávat strach a posilovat pošramocenou ruskou občanskou společnost.

„Čím častěji lidé chodí demonstrovat kvůli drobným problémům, tím více zkušeností získávají s tím, jak to dělat a jak vybudovat horizontální sítě. Co je nejdůležitější, protestující vidí, že nejsou sami a že existuje řada lidí, kteří jsou také nespokojeni," uvažuje Guzel Jusupovová, politická socioložka a odbornice na ruské regiony z kanadské Carleton University.

Podle nezávislého městského zastupitele z Novosibirsku Antona Kartavina je dnes mnohem snazší organizovat protesty než v době pandemie koronaviru.

Nedávno politik získal povolení pro shromáždění proti rostoucím cenám komunálních služeb. Demonstrace se uskutečnila minulý měsíc, přilákala asi 300 lidí a obešla se bez zásahu policie.

Ruské Hyde Parky

Po změnách ruského zákona o veřejných shromážděních z roku 2012 jsou ve všech regionech vymezeny protestní oblasti. Říká se jim Hyde Parky podle oblíbeného místa protestů ve Velké Británii. Na těchto místech se mohou bez předchozího povolení shromažďovat skupiny do sta osob.

Čtěte také

Vybraná místa bývají daleko od center měst. Většina organizátorů protestů navíc i tak žádá úřady o oficiální povolení, aby uklidnila potenciální účastníky akce, kteří by se jinak báli zatčení.

Zásahy ruských úřadů proti prakticky všem formám aktivismu nepochybně oslabily ochotu lidí účastnit se i relativně neškodných shromáždění i ochotu aktivistů promlouvat k davům. „Lidé se začali bát. Dokonce i ti, kteří skutečně chtějí na shromáždění promluvit, mi teď říkají: ,Ne, Antone, já se bojím. Myslím, že by mě mohli sebrat a zmlátit‘,“ popisuje novosibirský poslanec Kartavin.

Při jakémkoli náznaku veřejné kritiky rozhodnutí napadnout Ukrajinu nebo způsobu vedení boje ruskými ozbrojenými silami bude protest pravděpodobně rozehnán policií.

„Na velkých protiválečných shromážděních zatýkají každého,“ vysvětluje Kartavin. Ale k pouličním demonstracím kvůli lokálním problémům jsou úřady benevolentnější. Podle expertky Jusupovové se neobávají, že by přerostly v politickou hrozbu.

Čtěte také

Kromě snah nezávislých aktivistů organizují řadu regionálních protestů některé z ruských politických stran, které působí jako symbolické opoziční síly, ale v konečném důsledku zůstávají loajální vůči Kremlu.

Častým sponzorem protestů je Komunistická strana Ruska a protesty se většinou zabývají rostoucími cenami komunálních služeb.

„Mým cílem bylo ukázat, že i dnes je možné projevit nesouhlas, že je třeba jednat, a ne si jen stěžovat,“ říká Tolkačev, který v současné době plánuje demonstraci v krajském městě Dimitrovgrad. Politická socioložka Jusupovová optimisticky doplňuje, že „všechny velké revoluce zpravidla začínají kvůli malým problémům a událostem," uzavírá nezávislý ruský server Moscow Times.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiu. Dozvíte se, kdo jsou potravinářští baroni, kteří v současnosti monopolizují potravinový průmysl, jak můžou nástroje umělé inteligence přispět ke zmírnění klimatické krize nebo že se Hollywoodu schyluje k první stávce po 16 letech. Připravily Marie Pochobradská a Tea Veseláková. 

autoři: Marie Pochobradská , Tea Veseláková
Spustit audio

Související