Romancov: Při první příležitosti Češi stáhli ocas. Tak si Rusko vysvětlí naši účast na přehlídce

10. květen 2021

Vojenskou přehlídkou v Moskvě si Rusko připomnělo 76. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Prezident Vladimir Putin ji zahájil projevem, v němž zdůraznil, že Rusko bude vždy rozhodně hájit své národní zájmy. „V současném Rusku se vše, co se odehrává ve veřejném prostoru a v politickém životě, nějak vrací k odkazu ‚velikého vítězství‘,“ říká politický geograf Michael Romancov.

„To, čeho jsme byli svědky, nebylo uctění památky obětí druhé světové války, ale oslava vítězství. To, že Putin použije připomínku z jeho pohledu klíčové události v dějinách lidstva, aby světu zdůraznil, že Rusko je mocné a bude hájit své zájmy, vyplývá z logiky současného režimu,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

Vládnoucí režim označuje za extrémně nacionalistický a xenofobní, příčemž veřejný prostor je extrémně militarizovaný, podobně jako v 70. letech v době vrcholící studené války.

„Se znalostí tohoto pozadí jsou jeho slova naprosto logická, nevyhnutelná. Kdyby něco takového neřekl, tak by negoval to, jak se minimálně v posledních měsících standardně chová,“ poznamenává Romancov.

Součástí ruského angažmá v systému mezinárodních vztahů je i vytváření nejistot ohledně toho, co přesně svými kroky a rétorikou sleduje.
Michael Romancov

Vedle hájení národních zájmů Putin v projevu zdůrazil také ambici „zajišťovat bezpečnost našich lidí“. Podle Romancova si ruský prezident zakládá na tom, že z těchto slov není jasné, zda má na mysli ruské občany, nebo Rusy žijící v zahraničí.

„Nikoho nepřekvapí, že státy se primárně starají o své občany a své území, že mají své zájmy a ty si hájí a chrání, zejména velmoci jsou v tomto ohledu aktivní. Ale součástí ruského angažmá v současném systému mezinárodních vztahů je i vytváření nejistot ohledně toho, co přesně Rusko svými kroky a rétorikou sleduje,“ vysvětluje.

Dějinná událost, která nesnese srovnání

Práce nezávislých novinářů a historiků, kteří zkoumají období druhé světové války, je podle Romancova v Rusku překryta mohutnou produkcí státem řízených organizací. Klíčovou roli hraje bývalý ministr kultury Vladimir Medinskij.

Čtěte také

„Stojí v čele hnutí, které se snaží sakralizovat odkaz velikého vítězství, přičemž všechny případné námitky historiků jsou smeteny ze stolu, pokud by se ukázalo, že veliké vítězství nebylo krystalicky čisté a jedinečné,“ popisuje politický geograf.

Čeští historici, kteří na základě historických pramenů upozorňují například na to, že účast Rudé armády při osvobozování Prahy byla v poválečných letech zveličována, by si podle Romancova v Rusku s největší pravděpodobnostní vysloužili trestní stíhání za falšování historie.

„Od roku 1945 jsou lidé nepřetržitě vychováváni v tom, aby si uvědomili, že to byla dějinná událost, která nesnese srovnání s ničím jiným v historii. A rozměr válečného utrpení byl tak neuvěřitelný, že na drtivou většinu rodin v tehdejším Sovětském svazu válka negativně dopadla,“ vysvětluje Romancov, proč je státní výklad událostí druhé světové války ve společnosti široce sdílen.

Česká bramboračka

Vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastnil také český velvyslanec Vítězslav Pivoňka a to byla podle Romancova chyba.

Čtěte také

„Česko mělo být zastoupeno na nižší diplomatické úrovni, kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli tomu, jak Moska s naším velvyslancem zacházela, když se jednalo o vyhošťování pracovníků ruské ambasády u nás a české ambasády v Moskvě.“

Romancov si nedokáže představit, že by to ruská strana interpretovala jinak než jako slabost. „Teď se s námi Češi nepohodli a při prvním vhodném okamžiku stahují ocas a jsou tam, kde si je přejeme vidět,“ naznačuje ruský pohled.

Teď se s námi Češi nepohodli a při prvním vhodném okamžiku stahují ocas a jsou tam, kde si je přejeme vidět,
Michael Romancov

Do kontextu této ochrany ruských národních zájmů podle Romancova spadá i výbuch muničního skladu ve Vrběticích, ruští agenti zřejmě cílili na zbraně, které měly být doručeny na Ukrajinu, s níž bylo tehdy Rusko v horkém konfliktu.

„To mi přijde logické. Samozřejmě to neznamená, že bych souhlasil s tím, že to Rusové udělali,“ podotýká.

Čtěte také

Kauza kolem možné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který měl jet do Moskvy jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V, je podle Romancova pro Rusy darem z nebes: „O tom se jim mohlo jenom snít. Naše vláda a prezident jim neustále přinášíme dary na zlatém podnosu.“

Romancov chválí prvotní reakci vlády a společnou tiskovou konferenci premiéra a vicepremiéra, na níž informovali veřejnost o pozadí událostí ve Vrběticích.

„Bohužel, od té doby jsme nepřetržitě svědky toho, že ten dojem degraduje, až se z toho stala klasická česká bramboračka. Což je vynikající polévka, ale když se tak chovají státní elity, tak je to katastrofa,“ uzavírá.

Měl Jan Hamáček šanci získat vakcínu výměnou za mlčení o Vrběticích? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související