Nikdo neví, kam zmizeli tajní policisté. Křesťané říkají, že mají sbaleno, popisuje ze Sýrie Boháč

18. prosinec 2024

Déle než týden je Sýrie osvobozena od režimu Bašára Asada. Jak z Damašku popisuje šéfredaktor serveru Voxpot Vojtěch Boháč, oslavy ve městě stále pokračují a v ulicích je vidět množství nových syrských vlajek se zeleným pruhem: „Hodně lidí ale neví, co čekat od lidí, kteří přišli ze severu z Idlíbu a dřív byli spojováni s teroristickou Frontou an-Nusrá nebo s Islámským státem. Doufají, že Sýrie bude svobodná a dobře spravovaná, ale pořádně neví, co je nová vláda zač.“

Vládu nad Sýrií převzala islamistická skupina Haját Tahrír al-Šám (HTS) a její vůdce Ahmad Šara, který byl dosud známý pod vojenskou přezdívkou Abú Muhammad Džulání. Nyní bude záležet na tom, zda bude nástupnická organizace Fronty an-Nusrá po vypršení tříměsíčního přechodného období ochotná dělit se o moc.

Čtěte také

„V úterý jsme byli na úplném jihu země, kde dominuje zase jiná frakce. Bavili jsme se s jejím vojenským velitelem, jak probíhají jednání. Říkal, že vše je na začátku a je třeba ty tři měsíce počkat. Pokud by se jim nepodařilo do vlády dostat svoje lidi, byla by to prý velmi špatná zpráva o budoucnosti Sýrie, nevěří ale, že by znovu vypukly boje,“ přibližuje Boháč.

V současnosti není jasné, kam se poděli příslušníci režimních tajných služeb, stejně jako armády a policie, jejichž roli nyní převzali ozbrojenci z Idlíbu.

„V ulicích vidíme hlavně muže s dlouhým plnovousem, kteří hlídkují s kalašnikovy a dohlíží na pořádek. Nikdo neví, kam všichni zmizeli, ale šéf povstalců na jihu tvrdil, že kromě lidí, kterým se prokáže podíl na zvěrstvech minulého režimu, bude třeba, aby vojáci i policisté zůstali v práci,“ dodává.

Jinak prý ale v zemi s výjimkou směnáren fungují školy, restaurace a pro člověka odjinud je těžké poznat, že jen před pár dny došlo k pádu režimu, který fungoval přes půl století.

Vojtěch Boháč, šéfredaktor serveru Voxpot, v podcastu Na Východ!

Horší už to nebude?

Jedním z klíčových aspektů minulého režimu byla jeho zkorumpovanost. Podle zvěstí, které se šíří z Idlíbu, na tom organizace HTS byla v tomto ohledu lépe.

„Většina lidí vám řekne, že se třeba trochu bojí, co bude dál, ale zároveň mají velkou naději, že už to nebude zdaleka tak špatné jako dřív. I když nová vláda nebude plnit očekávání na sto  procent, pořád má velký prostor pro to, aby nebyla tak špatná jako ta Asadova,“ srovnává.

Čtěte také

Mnozí ovšem s obavami sledují různé náznaky, jako je například žádost vlády směrem ke křesťanům, aby neprodávali alkohol.

„Znamená to, že nechtějí mít opilce v ulicích během týdne revolučních změn? Anebo je to náznak toho, kam ta země půjde do budoucna?“ naznačuje Boháč s tím, že v příštích dnech se chce vypravit do regionů, kde žijí menšiny.

„Křesťané nám říkají, že už víceméně mají sbaleno na cestu, pokud by se zvrátila k negativnímu vývoji, a do budoucnosti se dívají se směsí strachu a naděje. Šíité, hlavně alavité, což byl i Bašár Asad, mají obavy největší. V oblastech okolo Latákie se odehrály i první střety, když HTS získala moc,“ popisuje.

Vedení HTS tvrdí, že chce Sýrii znovu sjednotit, ale v oblastech, kde je dominantní nějaké etnikum či náboženství, by si lidé měli na místní úrovni vládnout sami. „To je snadné říci, ale dost těžké to naplnit v zemi, která po dekády neměla zkušenost s demokracií a dělbou moci,“ uzavírá novinář.

Jak Syřané vnímají probíhající izraelské útoky na armádní zařízení a průnik do demilitarizovaného pásma? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Šárka Fenyková , ert
Spustit audio

Související