Nový syrský režim budeme posuzovat i podle toho, jak se zachová k tamním menšinám, vzkazuje diplomat

9. prosinec 2024

Syrský režim klanu Asadů po více než půl století padl a jeho poslední představitel, prezident Bašár Asad podle ruských agentur uprchl do Moskvy. Islamističtí povstalci dosáhli převratu, o nějž v občanské válce usilovali téměř 14 let, za necelé dva týdny. „S teroristickou organizací Haját Tahrír al-Šám se jednat nechystáme. Do Damašku se vrátíme, jakmile se situace uklidní," ujišťuje pro Český rozhlas Plus Petr Hladík, ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky.

Vyzýváte Čechy, kteří jsou v Sýrii, aby se vrátili. Platí nejnovější informace, že tři Čechy s sebou vzali diplomaté z ambasády a nacházejí se v Libanonu? Další tři Češi v Sýrii ještě jsou? 

Ano, tato informace je správná. V neděli večer jsem dostal informaci, že v dobrovolné registraci občanů v zahraničí (DROZD) jsou registrováni dokonce čtyři cestovatelé.

Policii České republiky, respektive Útvaru rychlého nasazení, který zajišťoval celou operaci stažení našich diplomatických pracovníků, se podařilo převézt i tři další české občany. Ti jsou nyní bezpečně v libanonském Bejrútu.

Čtěte také

Máte bližší informace o oněch třech Češích, kteří v Sýrii zatím zůstávají?

Tuto otázku řeší náš konzulární odbor. V případě, že jsou lidé registrováni v DROZDu, máme možnost s nimi být ve spojení. Nicméně všechno závisí na tom, jak fungují telefonní sítě a internetové připojení. Proto jsme ostatně dlouhodobě varovali před jakýmkoliv cestováním do této oblasti a do Sýrie. 

Rád bych zopakoval, že když toto doporučení vydáváme, činíme tak na základě velmi pečlivého uvážení a vyzýváme všechny občany České republiky, aby se pokyny řídili.

V současnosti je linka přesměrována do Prahy na call centrum ministerstva zahraničí, protože naši diplomaté jsou v Bejrútu.

Spolupráce s novým režimem

Prozatím jste stáhli všechny diplomatické pracovníky z české ambasády v Damašku. Vzhledem k tomu, že naše ambasáda v Sýrii fungovala dlouhodobě a stabilně, mohla by být výhledově využita například pro zprostředkování na úrovni Evropské unie?

Víte, jedná se jen o dočasné stažení. Vzdálenost mezi Bejrútem a Damaškem není nepřekonatelná, a to ani fyzicky. Počítáme s tím, že ve chvíli, kdy se bezpečnostní situace uklidní a bude oznámeno složení onoho chystaného přechodného vládního orgánu, naši lidé se do Sýrie vrátí.

Zůstávají tam i další Evropané a my jsme s nimi v nepřetržitém kontaktu. Z pondělního rána mám informaci od italského kolegy, že byl již kontaktován vůdcem teroristické organizace Haját Tahrír al-Šám, který se pasuje na lídra – tedy přímo Abú Muhammadem al-Džawláním.

Ten zopakoval svá slova o toleranci a snaze zajistit bezpečnost. Zatím to vnímáme jako prohlášení. Situace na místě je lehce odlišná, ale uvidíme, co přinese vývoj nejbližších dní.

Čtěte také

Čeští diplomaté se tedy na ambasádu do Damašku vrátí, jakmile to bude možné, a navážou kontakt s onou umírněnější částí povstalců? Evropská unie považuje hlavní část organizace Haját Tahrír al-Šám, která stojí za změnou režimu, za teroristickou. 

Hovoříme o dočasném stažení diplomatů, což znamená, že se plánujeme vrátit. S kým a o čem budeme jednat, je věcí dalšího vývoje v Sýrii.

V souladu s tím, že organizace Haját Tahrír al-Šám je na teroristickém seznamu Evropské unie, se s ní nechystáme jednat. Zaznamenali jsme však vyjádření bývalé administrativy, že budou pracovat na nějakém přechodu. Budeme postupovat na základě toho, kdy se ustaví, kdo tam bude a s čím přijde.

Váš šéf, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (dříve Piráti) v této souvislosti řekl, že povstalce, kteří svrhli režim Bašára Asada, budete posuzovat velice opatrně. Můžete to rozvést? Na co především se budete zaměřovat?

Především na to, jak se budou povstalci chovat a jak bude postupovat převzetí moci. Sýrie není monolitická, ať už jde o národnostní, respektive konfesní, etnické nebo náboženské složení. Jsou tu menšiny Drúzů, Kurdů, jsou tu křesťané i alavité.

Čtěte také

Podle toho, jak se bude nový vládní orgán chovat ke svým vlastním obyvatelům, zaujmeme k němu postoj i my. V této situaci spolupracujeme velmi úzce v rámci Evropské unie, protože je podstatné, aby byl politický postoj v této situaci jednotný.

Poté, co jsme se v neděli vrátili z katarského Dauhá, byl ministr Lipavský okamžitě v kontaktu jak s izraelským, tak s tureckým ministrem zahraničí. Věřte, že česká diplomacie velmi intenzivně pracuje na tom, co se nyní v Sýrii děje, a situaci velmi pozorně sledujeme a spolupracujeme s našimi partnery.

Kdyby se povstalecká skupina Haját Tahrír al-Šám podílela na budoucí vládě v Sýrii a přitom neporušovala práva menšin a ani v jiných oblastech nepostupovala zvlášť kontroverzně, bylo by namístě zvážit, zda by měla být vyškrtnuta ze seznamu teroristických organizací?

V tuto chvíli opravdu nechci předjímat náš postoj k budoucímu přechodnému vládnímu uspořádání. Právě proto jsem zmiňoval, že se budeme koordinovat v rámci Unie, protože jde o unijní teroristický seznam. Budou rozhodovat činy, ne prohlášení.

autoři: Lukáš Matoška , kra
Spustit audio

Související