Richard Sacher – muž, který zrušil Státní bezpečnost

2. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministr vnitra Richard Sacher na hraničním přechodu v Nemanicích, 1990

Jednou z klíčových opor komunistického režimu v Československu mezi lety 1948 až 1989 byla Státní bezpečnost. Přáním nové politické reprezentace v prosinci 1989 byla proto likvidace této bezpečnostní složky. Těžký úkol připadl do té doby neznámému člověku: novému federálnímu ministru vnitra Richardu Sacherovi (1942-2014).

O jeho minulosti se v listopadu 1989 vědělo to, že pracoval v řadě dělnických profesí (v dolech, v kotelně, ale také třeba maloval bílé čáry na silnicích) a že kvůli náboženským důvodům byly jeho pokusy dostat se na vysokou školu až do roku 1968 odmítány.

Čtěte také

Teprve pak mohl vystudovat ekonomii a práva, umožnilo mu to kariéru v Československé straně lidové, jedné z politických stran, kterým komunisté povolili i po únoru 1948 činnost – ale až poté, co do jejich vedení dosadili sobě oddané lidi. V lidové straně vystřídal několik regionálních funkcí, vypracoval se na pozici vedoucího oddělení sekretariátu strany a vedl lidoveckou Ústřední politickou školu.

„Dělal to skvěle. Nás frekventanty, kteří jsme tam jezdili na týdenní kurzy, seznamoval s neveřejnými informacemi a zval profesory, kteří byli za normalizace vyházeni z vysokých škol,“ řekl po Sacherově smrti bývalý lidovecký šéf Jan Kasal.

Mohl být premiérem

Sacher od konce 80. let vytvářel uvnitř lidové strany opozici vůči prokomunistickému vedení. V listopadu 1989 jménem tohoto obrodného lidoveckého proudu jednal v Občanském fóru, kde si ho všiml Václav Havel. Nejdříve mu nabídl funkci federálního premiéra, narazil ale na odpor socialistů a taky na nesouhlas Slováků.

Čtěte také

Ještě koncem prosince 1989 byl Sacher jmenován ministrem vnitra. Dvanáct dní po příchodu na ministerstvo vydal první rozkaz oklešťující práci tajné policie: zastavil činnost na vnitřním zpravodajství, tedy všechny aktivity proti občanům Československa. Nahradil také v krajích, okresech a obvodech náčelníky Státní bezpečnosti příslušníky Veřejné bezpečnosti, tehdejší uniformované policie.

Poslední lednový den vydal rozkaz, kterým k 15. únoru 1990 zrušil všechny centrální útvary Státní bezpečnosti. O křeslo ministra přišel Sacher po prvních svobodných volbách, poslancem byl do léta 1992. Až v roce 2007 vyšlo najevo, že sám Sacher byl v roce 1958 v době základní vojenské služby zaregistrován jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky; jeho svazek byl už v roce 1963 skartován.

Richarda Sachera připomíná v pořadu Portréty historik Michal Pehr, který se dlouhodobě věnuje historii a osobnostem lidové strany.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související