Řešení kerčského sporu nemůže zůstat jen na Rusku a Ukrajině. Jinak hrozí ozbrojený konflikt, říká generál Šedivý

Jiří Šedivý, generál, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Jiří Šedivý, generál, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR

Ukrajina požádala o vyslání válečných plavidel NATO do Azovského moře. Jak na to aliance odpoví? A jak moc je to vážné?

Pokud padne Ukrajina, je ve vážném ohrožení celá Evropa. EU a NATO musí na Putina silně tlačit, říká znalec poměrů na Krymu

Tři ukrajinské lodě kotvící v přístavním městě Kerč na Krymu

Je rusko-ukrajinský námořní incident v Kerčském průlivu opravdu jen věcí těchto dvou zemí, jak tvrdil americký prezident, nebo by z toho mohl být ozbrojený konflikt? 

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého, je aktivní pomoc vojsky NATO nereálná, „protože by to znamenalo výrazné zvýšení napětí v Kerčské úžině, které by k vyřešení sporu rozhodně nevedlo,“ tvrdí generál a taky vedoucí Katedry bezpečnostních studií VŠ CEVRO Institut Šedivý.

Rusové totiž už od anexe Krymu považují území za své a současný konflikt s Ukrajinou je pak narušení jejich výsostného území. Co by prý ale ukrajinský prezident Petro Porošenko mohl od aliance získat, jsou „některé zpravodajské informace, které NATO může uvolnit. Z nich by získali přehled, co se nad tímto územím děje. Případně i nějaké pokyny, které se mohou realizovat v přípravě ozbrojených ukrajinských sil,“ dodává. To je tak ale vše.

Legrace to tedy není...

Porošenko se snaží zachovat svůj oligarchický systém s polonacistickými prvky, tvrdí komunista Valenta. Pirát Peksa nesouhlasí

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajina vyhlásila výjimečný stav a žádá svět o pomoc kvůli eskalaci napětí u Ruskem anektovaného Krymu. Tamní parlament také vyzval k zavedení nových protiruských sankcí a posílení vojenské podpory Ukrajině.

Armádní generál v záloze rozhodně spor mezi oběma zeměmi nepovažuje za malicherný. Naopak. „Kdyby mělo vyřešení incidentu zůstat pouze na Rusku a Ukrajině, tak by to mohlo vyvolat i ozbrojený konflikt a iniciovat potenciální válku. Ten problém existuje a musí se řešit… Z dlouhodobého hlediska je potřeba, aby do hry vstoupil třetí subjekt. Celá Evropská unie, případně několik států. Tedy stejně jak v minulosti po anexi Krymu,“ domnívá se.

S americkým prezidentem Donaldem Trumpem by prý nepočítal, protože Amerika má svůj bezpečnostní problém jinde, hlavně v Tichomoří. „Trumo už přece řekl, že si to Evropa má vyřešit sama, protože to taky mohla předvídat. Což je i tlak na Německo, případně na Francii. Teď se na summitu G20 s Vladimirem Putinem asi nepotkají. Nějaký velký konflikt s Ruskem ale USA určitě riskovat nebude,“ dodává Jiří Šedivý.  

Spustit audio

Související