„Ráno jsem se vzbudil s typickými příznaky nachlazení...“ Mikrobiolog uzdravený z nákazy koronavirem se bál, že onemocněl ebolou
Pedagog z České zemědělské univerzity se podělil o své zkušenosti s novým typem koronaviru, kterým se nakazil v Kamerunu.
Juan José González Plaza je jedním z nakažených a vyléčených pacientů s onemocněním covid-19 v Česku. Nemoc si přivezl z Kamerunu, kde se účastnil výzkumu termitů.
Čtěte také
„Ráno jsem se vzbudil s typickými příznaky nachlazení, ale šel jsem do práce,“ říká. Během dopoledne se jeho stav zhoršil. Pociťoval bolesti hlavy, svalů a dostal horečku. „Taky jsem ztratil chuť k jídlu, což je zajímavé. Vypadá to, že organismus se chce bránit a soutěží s virem o stejné metabolické zdroje, tak omezí příjem jídla,“ myslí si Plaza.
Chvíli si prý pohrával i s myšlenkou, že by mohlo jít o horečku dengue. „To mě trochu uklidnilo, ale kdyby to byla ebola, tak by to mohlo být opravdu zlé.“ K exotickému onemocnění mohl Plaza přijít skrz otevřenou ránu na krku, když se v Africe škrábl o rostlinu. Nakonec se u něj ale přeci jen potvrdila nákaza koronavirem.
Dva důležité faktory
Podle přednosty Kliniky infekčních nemocí Ústřední vojenské nemocnice Michala Holuba záleží délka uzdravení zejména na dvou faktorech – vedlejších chorobách a věku.
„Za rizikový faktor jsou považovány vedlejší choroby pacientů. Jde o vyšší tělesnou hmotnost, vysoký krevní tlak nebo cukrovku… A potom je to samozřejmě vyšší věk pacienta (nad 65 let).“
Klinické stavy nemocných s covid-19 se různí. Od případů zcela bez příznaků, přes zápal plic až po vážné případy, kdy se pacienti neobejdou bez plicní ventilace.
Související
-
Covid-19 má i tygr ze zoo v New Yorku, píší The New York Times
O nemoci se toho pořád ještě mnoho neví, ale když může koronavirus chytit tygr, proč by se totéž nemohlo stát obyčejné kočce? A mohl by se od ní pak nakazit člověk?
-
Celosvětová databáze DNA pomůže rychle odhalit, proč i mladí mohou prodělat těžký průběh COVID-19
Vědci zjišťují, jak naše genetická výbava ovlivňuje průběh nemoci. To povede k vývoji cílenější léčby i rozpoznání dalších rizikových skupin.
-
Existuje účinná léčba nemoci COVID-19? A vyvinuli už vědci vakcínu?
Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že pro onemocnění COVID-19 zatím není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Infikovaní by měli zahájit podpůrnou léčbu příznaků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.