Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Existuje účinná léčba nemoci COVID-19? A vyvinuli už vědci vakcínu?

4. duben 2020

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že pro infekci COVID-19 zatím není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě symptomů se využívají běžně dostupné léky.

Čtěte také

V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění. Na vývoji a distribuci nové vakcíny se ale intenzivně pracuje. Klinické studie účinnosti a bezpečnosti trvají vždy minimálně několik měsíců, většinou roky. U stávající pandemie je snaha proces maximálně urychlit.

Výsledky klinické studie léku Remdesivir, který Světová zdravotnická organizace označila za nejslibnějšího kandidáta v boji proti novému koronaviru, by měly být známy v dubnu 2020.

Lékaře kontaktujte raději telefonicky

Pokud netrpíte jiným druhem onemocnění, které vyžaduje návštěvu lékaře, nechoďte za ním osobně, ale kontaktujte ho telefonicky. Pokud musíte jít za lékařem osobně, dodržujte příslušná opatření.

Nejdůležitější je, aby nemocní dodržovali respirační etiketu při kašli, kýchání a smrkání (používání jednorázových kapesníků a hygienu rukou). Dále je nutné nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest.

Rouška může být klasická ústenka nebo doma vyrobená textilní. Když budeme roušky nosit všichni, můžeme tak zpomalit šíření nákazy nového koronaviru. Stačí si zapamatovat lehké pravidlo: „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.