Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Existuje účinná léčba nemoci COVID-19? A vyvinuli už vědci vakcínu?

4. duben 2020

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že pro infekci COVID-19 zatím není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě symptomů se využívají běžně dostupné léky.

Čtěte také

V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění. Na vývoji a distribuci nové vakcíny se ale intenzivně pracuje. Klinické studie účinnosti a bezpečnosti trvají vždy minimálně několik měsíců, většinou roky. U stávající pandemie je snaha proces maximálně urychlit.

Výsledky klinické studie léku Remdesivir, který Světová zdravotnická organizace označila za nejslibnějšího kandidáta v boji proti novému koronaviru, by měly být známy v dubnu 2020.

Lékaře kontaktujte raději telefonicky

Pokud netrpíte jiným druhem onemocnění, které vyžaduje návštěvu lékaře, nechoďte za ním osobně, ale kontaktujte ho telefonicky. Pokud musíte jít za lékařem osobně, dodržujte příslušná opatření.

Nejdůležitější je, aby nemocní dodržovali respirační etiketu při kašli, kýchání a smrkání (používání jednorázových kapesníků a hygienu rukou). Dále je nutné nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest.

Rouška může být klasická ústenka nebo doma vyrobená textilní. Když budeme roušky nosit všichni, můžeme tak zpomalit šíření nákazy nového koronaviru. Stačí si zapamatovat lehké pravidlo: „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

autor: Michael Rozsypal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.