Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Kde mohu sehnat roušku a kde ji nabídnout?

Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby už nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Stačí si zapamatovat lehké pravidlo: „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Od 19. března 2020 jsou všechny osoby povinny mít ochranný prostředek dýchacích cest na všech místech kromě svého bydliště.

Čtěte také

To znamená, že v zaměstnání musí mít každý zakrytá ústa a nos, ať už rouškou nebo jiným ochranným prostředkem. Upozorňuje na to web ministerstva zdravotnictví.

Rouška jako symbol

V Česku se nedostatkové roušky začaly ve velkém šít v domácnostech, ale také třeba v krejčovnách divadel. Z šití roušek se stal jakýsi symbol současné doby.

Web DameRousky.cz shromažďuje kontakty na lidi, kteří šijí roušky, nabízejí pro šití materiál nebo provozují odběrné místo, kde si lidé mohou hotové roušky vyzvednout.

Na Facebooku také vznikla skupina Česko šije roušky. Návod, jak si roušku vyrobit nebo ušít, najdete na adrese chranimtebe.cz.

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související