Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Na která čísla zavolat, pokud cítíte úzkost nebo stres?

4. duben 2020

V současné situaci může člověk snadno propadat negativní náladě a pocitům bezmoci.

Jestliže chce někdo vyhledat telefonickou pomoc a konzultaci, má několik možností. Dospělí mohou nonstop a zdarma využívat Linku první psychické pomoci 116 123. Mladí lidé a studenti do 26 let mají možnost v případě úzkosti zavolat na Linku bezpečí – 116 111.

Čtěte také

Děti anebo jejich rodiče, kteří nevědí, jak se svými potomky o současné situaci mluvit, se mohou obrátit na Dětské krizové centrum na čísle 241 484 149 nebo 777 715 215.

Všem, kteří cítí v současné situaci stres nebo úzkost a chtěli by si promluvit s odborníkem, je určena online služba Terap.io. Jde o online terapeutická sezení, která v nouzovém stavu nabízí půlhodinové tzv. Krátké krizové intervence.

Pro seniory

Pokud jste senior, a současná krizová situace má vliv na vaši psychiku, potřebujete povzbudit, anebo konzultovat svůj stav s odborníkem, neváhejte se obrátit na tyto kontakty: Život 90 nabízí nepřetržitou bezplatnou linku na čísle 800 157 157.

Funguje také Nonstop linka pro pražské seniory 800 160 166 nebo Linka seniorů od neziskové organizace Elpida, která je dostupná mezi osmou hodinou ranní a osmou večerní na čísle 800 200 007.

A po telefonu jsou k dispozici také kontaktní Senior Pointy na informační lince 800 190 011. Na internetu najdete praktické informace nebo rady a tipy dalších seniorů na portále i60.cz. 

Dále je možné se obrátit na dostupnou psychologickou pomoc na bezplatné lince 1212, která byla zavedena v souvislosti s šířením nového koronaviru. Jak radí psychiatr Radkin Honzák: „Nejlepší cestou není zvládat karanténu silou, vyhodnotit ji jako nepřátelskou, ale naučit se z nové situace těšit.“ 

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související