Putin je přesvědčený, že Západ okupuje Ukrajinu a místní vláda je loutková, vysvětluje rusista Glanc
Srocování ruských vojsk na hranicích s Ukrajinou znepokojuje státníky napříč Evropou i amerického prezidenta. Podle rusisty a vysokoškolského pedagoga Tomáše Glance je ale Vladimir Putin přesvědčen o tom, že je to právě Západ, který působí na Ukrajině nepřátelsky vůči Ruské federaci: „Je to něco, co ve svém eseji nazval projektem Antirusko – má jít o to vyvolat k Rusku nenávist.“
Podle tohoto výkladu je Ukrajina obětí manipulace Západu. „Vladimir Putin je přesvědčený, že Ukrajina je okupována Západní Evropou a Spojenými státy. Že Ukrajina není samostatný stát, ale jakási loutková nomenklatura západního světa, který vyvolal převrat, revoluci na Majdanu. A že došlo k nucené změně identity,“ shrnuje Glanc a dodává:
„Zajímavý je ještě určitý demografický moment – samostatná Ukrajina představuje pro nynější ruské vedení hrozbu, že se zmenší počet představitelů takzvaného ruského národa. Do něj má patřit kromě Ruska také Bělorusko a Ukrajina.“
Prezidenti evropských států a hlava USA denně telefonují a řeší cvičení na rusko-ukrajinských hranicích. Už to je triumfální.
Tomáš Glanc
Vyostření situace, ke které od poloviny prosince 2021 došlo, už v zásadě splnilo jeden z cílů Kremlu – vrátit Rusko do pozice světové supervelmoci, komentuje rusista Glanc.
Čtěte také
„Po této linii už celá kampaň byla úspěšná. Několik týdnů jsme svědky toho, jak si prezidenti nejdůležitějších evropských států a hlava USA denně telefonují a řeší cvičení na rusko-ukrajinských hranicích. Už tento moment je triumfální.“
Rusista ale připomíná, že Putinovi nejde jen o pozici Ruska v mezinárodní politice.
„Ve hře je status Ruska, tedy o kulturně-civilizačně-etnický status, který vychází z ideologií 19. století. Zároveň je tu energetická situace. A celá tato kampaň začala ve chvíli, kdy Německo mělo novou politickou elitu a z ruského hlediska měla být slabá, nerozhodná,“ shrnuje Glanc.
Plán neexistuje
Pokud jde o další kroky Kremlu, Glanc se domnívá, že neexistuje žádný předem daný plán:
„V krátkodobé perspektivě se uvidí, čeho se podaří dosáhnout – zda rozvrátit jednotu Západní Evropy, přimět další státy, aby uvažovaly o vystoupení z Evropské unie, nebo rozklížit relativní jednotu ukrajinského vedení.“
Ozbrojená solidarita je naprosto na místě. S politikou appeasementu máme v Evropě špatné zkušenosti.
Tomáš Glanc
Host Barbory Tachecí proto apeluje na politiky, aby neopomíjeli možná rizika, která se dotýkají i dalších států:
Čtěte také
„To, co je trestuhodné, je ignorantství. Ukrajina je velice blízko. I na našem území máme spoustu ukrajinských spoluobčanů.“
Za správný postoj považuje Glanc demonstraci ozbrojené síly. „Ozbrojená solidarita je naprosto na místě. S politikou appeasementu máme v Evropě špatné zkušenosti,“ připomíná.
Černý Petr politických vězňů
Ruský generálplukovník v záloze Leonid Ivašov otevřeně vyzval prezidenta Putina, aby se zřekl „zločinné politiky provokování války“ a odstoupil. Přestože v zemi panuje atmosféra strachu a za projevy kritiky hrozí perzekuce, Ivašov se podle Tomáše Glance o svůj život bát nemusí: „Je to člověk, který nemá žádný relevantní vliv na dění ve veřejném prostoru.“
Čtěte také
Obecně ale platí, že „černý Petr“ v podobě pronásledování může padnout prakticky na každého, upozorňuje rusista. Právě tak je totiž budováno ovzduší strachu a obav.
„Stačí, když se to stane jednotlivcům – politických vězňů v Rusku není obrovské množství. Ale atmosféra je poznamenaná tímto vědomím o bezpráví a vědomím, že není možné se právní cestou ospravedlnit nebo hájit.“
Poslechněte si celý audiozáznam Osobnosti Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Před osmi lety byl východoukrajinský Charkov proruský. Teď je to jinak, lidé by se invazi bránili
Když v roce 2014 vypukl vojenský konflikt Ukrajiny s Ruskem, obsadili promoskevští ozbrojenci v Charkově vládní budovy. Teď už obyvatelé města prorusky naladění nejsou.
-
Putin musí vojáky brzy využít. Jinak ho čeká ponížení z toho, že je stáhne, věří exministr USA Gates
Ruský prezident prý netouží po obnově Sovětského svazu, protože nechce nést zodpovědnost za problémy bývalých sovětských republik; Vladimir Putin chce podřízenost.
-
Západ se snaží zatáhnout do války nás a za všechno může Amerika, shrnuje sociolog postoj části Rusů
Jak se na hrozbu války dívá ruská společnost? Na to se pokouší odpovědět ruský sociolog Denis Volkov, ředitel nezávislého Střediska Jurije Levady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.