Půlstoletí čokoládovny Orion. V roce 1941 jí k jubileu blahopřál i prezident Hácha
V roce 1891 začal kupec František Maršner se svou ženou Albínou na Královských Vinohradech v malé dílně v Balbínově ulici vařit ve sklepní místnosti turecký med...
Manželé se brzy přeorientovali na exotické cukrovinky a měli s tím úspěch. Díky podnikatelskému talentu a možnostem tehdejší doby se z jejich podniku do konce první světové války stala největší česká čokoládovna Orion.
O padesát let později, v protektorátním roce 1941, byla tato událost důvodem kulatého výočí oslav existence továrny, ke kterým bylo přizváno všech 1100 tehdejších zaměstnanců Orionky. Na oslavy přijel i protektorátní premiér Alois Eliáš a prezident Emil Hácha.
Radost ze života?
Pódium na továrním dvoře se zaplnilo umělci, kteří měli splnit svůj úkol: pobavit dělníky během jejich pracovní přestávky a ukázat tím, že protektorátní režim se o své dělnictvo v rámci možností dobře stará.
Takováto akce byla pochopitelně inspirovaná nacistickou politikou péče o dělníky, kteří byli pro válečnou výrobu klíčoví a nepostradatelní. Zároveň tuto úlohu v protektorátu plnila organizace s poněkud bizarním názvem Radost ze života. Na podrobnosti takovýchto akcí se badatele Radka Žitného ptal Pavel Hlavatý.
Související
-
Vytvořil obal Kofily, hvězdu Orion a šlo po něm gestapo
Byl na jedné straně outsider meziválečné umělecké komunity a na straně druhé průkopník a inovátor na poli propagační grafiky. Národní galerie v Praze otevírá do 28....
-
Divadlo za protektorátu: Poslechněte si úryvky z Manon Lescaut
Manon Lescaut byla jednou z nejslavnějších inscenací českého divadla za druhé světové války. Poslechněte si, jak zněla v roce 1940.
-
Kdo byl novinář Karel Lažnovský? Proč ho otrávili? Poslechněte si jeho hlas
Po porážce Francie v létě 1940 se do obsazené francouzské metropole vydali i protektorátní čeští novináři. Mimo jiné neblaze proslulý Karel Lažnovský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.