Kdo byl novinář Karel Lažnovský? Proč ho otrávili? Poslechněte si jeho hlas
Po porážce Francie v létě 1940 se do obsazené francouzské metropole vydali i protektorátní čeští novináři. Mimo jiné neblaze proslulý Karel Lažnovský.
Kdysi to byl komunistický novinář, ale za 2. světové války se stal jedním z nejaktivnějších mediálních podporovatelů nacistického režimu. Jediný dochovaný záznam jeho hlasu z návštěvy Francie dodnes překvapuje svou nevýrazností.
Lažnovského nakonec otrávili členové demokratického odboje během tzv. chlebíčkové aféry (1941). Podle závěrů pitvy ale zemřel na břišní tyfus. Atentát si snad měl objednat tehdejší premiér Alois Eliáš.
Víc historik Petr Blažek a publicista Pavel Hlavatý v audiozáznamu pořadu.
Související
-
Do ÚSTRu nepřicházejí zkušení odborníci, kteří by vytvářeli debatu, soudí historik Blažek
Historik a šéf Odborové organizace vědeckých pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bádal v materiálech StB už jako student. Pak pomáhal ÚSTR zakládat.
-
Palach chtěl vyburcovat veřejnost, inspirovali ho vietnamští buddhisté, říká historik Blažek
„Buddhisté říkali, že chtějí pohnout srdci svých nepřátel. To psali ty první živé pochodně. Myslím, že Palach měl podobné myšlení,“ domnívá se Petr Blažek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.