Proč ženy vydělávají míň? Homfray: Stát podhodnocuje ženské profese. Firmy: Muži mají jiná odvětví

Muži v Česku berou podle Eurostatu o 18 procent vyšší platy než ženy
V Česku se nedaří snižovat rozdíly v odměňování mužů a žen, situace se v posledních letech zhoršila. Podle Eurostatu muži berou o 18 procent vyšší plat, což je horší než ve většině unijních zemí. Na vině jsou strukturální problémy a náročný návrat po mateřské, shodují se v Pro a proti Českého rozhlasu Plus Šárka Homfray z výboru pro rovné příležitosti žen a mužů v Českomoravské konfederaci odborových svazů a ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek.
Je chyba zaměstnavatelů, že se nesnižuje rozdíl v platech mužů a žen?
Homfray: To je zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. To proto, že rozdíly v odměňování mužů a žen mají řadu příčin a ty příčiny vznikají na jednotlivých úrovních. Řekněme, že za něco může stát, za něco zaměstnavatelé a za něco společenské nastavení.
Čtěte také
Jásek: V tomto někteří zaměstnavatelé mají ještě pořád máslo na hlavě. Jinak z toho rozdílu 18 procent větší část tvoří strukturální problém. Když to zjednoduším – více žen pracuje v hůře placených oborech a více mužů pracuje v lépe placených oborech. S tím zaměstnavatelé nemohou nic udělat.
Paní Homfray, mohl by český stát dělat něco víc pro to, aby se snižoval rozdíl v odměňování?
Homfray: Zásadními faktory jsou struktura zaměstnanosti. Tomu předchází genderově stereotypní vzdělávání. Pokud by tam, kde je nutná odborná příprava, hledali zaměstnavatelé více mužů do některých ženských profesí, zjistili by, že nemají kde brát.
Velkým problémem je výpadek žen z trhu práce během mateřské a rodičovské, s čímž souvisí nedostatek škol a školek. To je něco, co může ovlivnit územní samospráva či stát. Dalším faktorem je daňové nastavení návratu druhého rodiče do práce.
Tam, kde jsou vlivy strukturální, legislativní a institucionální, by stát a veřejní aktéři nepochybně mohli udělat víc.
Muž jako živitel rodiny?
Kde vzniká platová nerovnost, takzvaný pay gap? Kde se to zrodí?
Jásek: Rozdílné ohodnocení nemůže být v základní mzdě, ale vzniká v osobním ohodnocení a ve flexibilních položkách mzdy. Samotného mě to překvapuje, ale pořád existuje mentalita: „Vždyť ten chlap je živitel rodiny, tak já mu musím dát trochu víc peněz.“
Firmy si na to dávají pozor, protože vědí, že je to protizákonné, ale pořád to v té mentalitě je.
Čtěte také
Větší část je ta strukturální, kterou my nedokážeme ovlivnit. Ve zdravotnictví a školství je většina žen, v průmyslu je většina mužů. Stát by musel v těchto odvětvích zvednout platy o 15 procent, aby se dostaly na úroveň průmyslu, a tím by teoreticky přitáhl více mužů. Ale chlapi v těchto odvětvích prostě dělat nechtějí.
Homfray: Pay gap není jen jeden, je jich více. Číslo 18 procent je průměrný rozdíl všech mužů a žen na pracovním trhu za dané období, ale už nám to neřekne, jestli je to na stejné pozici, ve stejné profesi.
Dva nejdůležitější faktory, které k tomuto vysokému číslu přispívají, jsou rozdělení na mužské a ženské profese. Feminizované profese ve veřejném sektoru jsou hluboce podhodnoceny – nejen ve zdravotnictví a sociálních službách, ale i ve veřejné státní správě a justici.
Tento trend se prohlubuje a naznačuje nekonkurenceschopnou úroveň. To zase potvrzuje představu, že je to práce pro ženy, protože muži by z toho neuživili rodinu.
Čtěte také
Dalším faktorem je mateřská pauza – dlouhá překážka, která zabraňuje ženám v kariérním postupu a v dosahování vyšších a lépe placených pozic.
Pane Jásku, berou zaměstnavatelé jako problém, že existuje rozdíl v odměňování mužů a žen? Vnímají to jako něco, s čím se musí něco dělat?
Jásek: Není to úplně jednoznačné. Jsou firmy, které to řeší, a jsou firmy, které to neřeší vůbec. My se v tomto snažíme působit nějak osvětově, protože zákoník práce říká, že za práci stejné hodnoty náleží stejná mzda. Toto by všechny firmy měly dodržovat. Bohužel ne všechny jsou ještě tak daleko, aby to dodržovaly.
Poslechněte si celý pořad Pro a proti. Audio je nahoře v článku.
Související
-
Muž vyhrál tisíce franků, žena ručníky a šampon. „Pro rozdíl v odměně musí být důvod,“ říká expertka
„Organizátoři leckdy nemají dostatek financí na to, aby odměny byly pro ženy a muže shodné,“ uznává Kubová. A zdůrazňuje, že ne každý rozdíl v odměně má objektivní důvod.
-
Mladí muži a ženy se vzdalují, trend přichází i do Česka. ‚Řeší se identity, ale nejde o válku pohlaví‘
Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
-
‚Skloubit bádání a mateřství je výzva.‘ Vědkyním má pomoc nový zákon, podle socioložky ale nic neřeší
Podíl žen v české vědě představuje oproti mužům asi čtvrtinu. Ministr pro vědu a výzkum přpravuje zákon, který by podmínky pro ženy mohl zlepšit, kritizují ho ale některé vědkyně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.