Proč muži v Česku stále vydělávají víc než ženy? Málo školek, krátkých úvazků, dlouhá rodičovská

Poslechněte si Peníze a vliv Jany Klímové, tentokrát o rozdílu v odměňování žen a mužů v Česku
Ženy v Česku vydělávají zhruba o 18 procent méně než muži. To nás řadí v žebříčku zemí Evropské unie v platových rozdílech na třetí nejhorší místo. A ani v globálním pohledu nevychází ze srovnání Česko dobře. „Zaostáváme ve třech ze čtyř zkoumaných oblastí. Ty dvě, kde zaostáváme nejvíc, je zastoupení žen v politice a v manažerských pozicích. A patří tam i platová nerovnost,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.
Nejnovější žebříček Světového ekonomického fóra Global Gender Gap Report, který téměř 20 let monitoruje rovnost mužů a žen s ohledem na trh práce ve 146 státech světa, zařadil Česko za loňský rok na nelichotivé 104. místo.Navíc je to o tři příčky níže než před rokem.
Česko tak předstihly i země jako Kambodža nebo Ázerbájdžán, z evropských zemích je za Českou republikou jen Turecko.
Čtěte také
Rezlerová v pořadu Peníze a vliv Jany Klímové připomíná, že pokud jde o kritérium rovnosti mezd za obdobnou práci, Česko se umístilo ve zmíněném žebříčku až na 106. místě. „Spočítali jsme, že pokud by šlo slaďování rovnosti mezi muži a ženami u nás tímhle tempem, tak se srovnají za 134 let,“ podotýká ředitelka.
Na nerovnost ve mzdách mužů a žen upozorňuje v Česku také projekt Equal Pay Day. Podle jeho propočtu musí ženy v tuzemsku pracovat o 2,5 měsíce déle, aby dosáhly stejné roční odměny jako muži.
Ke zlepšení situace by mohla přispět evropská směrnice, která se má promítnout do legislativy všech členských zemích Evropské unie nejpozději v polovině příštího roku. Nová pravidla mají přinést například povinnost stáhnout rozdíl v odměňování žen a mužů na stejných pozicích na méně než pět procent. Pokud bude procento vyšší, budou muset firmy přijmout opatření k nápravě.
Velcí zaměstnavatelé také budou muset jako první od roku 2027 zveřejňovat zprávu, jak rovnost v odměňování dodržují.
Firmy rozdíl neměří
Ze studie poradenské firmy EY a Hays vyplynulo, že většina firem je přesvědčená, že s dodržením pětiprocentního rozdílu v odměňování na stejné pozici nebudou mít problém. Zároveň se ale ukázalo, že dvě třetiny českých firem rozdíly ve mzdách mezi muži a ženami vůbec neměří.
Čtěte také
I proto je podle spoluautora studie a partnera EY Zdeňka Duška dobře, že evropská směrnice motivuje firmy, aby se v relativně krátké době posunuly.
„Tedy aby opravdu měly rozdíly v rámci srovnatelných kategorií v nějaké rozumné hranici,“ říká v debatě pořadu.
Problém ale je, že v Česku mají firmy často v seniornějších a manažerských pozicích spíš muže, zatímco ženy jsou spíše na juniornějších nebo jinak méně placených místech. Proto pak vzniká velký rozdíl v průměrné odměně žen a mužů, připomíná Dušek.
Větší zastoupení žen v hůře placených pozicích tvoří podle něj asi třetinu celkového rozdílu.
„To se za rok nebo za dva roky nezmění, nebuďme naivní. Ale je správné, že alespoň chceme odměňovat za stejnou práci stejně. Pokud tohle firmy budou řešit, tak je to určitě krok dopředu,“ dodává Dušek.
Jaký vliv má na rozdílné odměňování péče o děti, která většinou padá na ženy? Co kromě výše mzdy firmy lidem nabízí? A jak se mění pohled na práci a benefity u mladé generace? Poslechněte si celou debatu v audiu nahoře.
Související
-
Muž vyhrál tisíce franků, žena ručníky a šampon. „Pro rozdíl v odměně musí být důvod,“ říká expertka
„Organizátoři leckdy nemají dostatek financí na to, aby odměny byly pro ženy a muže shodné,“ uznává Kubová. A zdůrazňuje, že ne každý rozdíl v odměně má objektivní důvod.
-
Ženy liberální, muži konzervativní? „Muži nemusí měnit svou roli. Stačí, když ustoupí,“ míní vědkyně
Zatímco u mladých Američanek převažuje liberální smýšlení, muži jsou spíše konzervativní. Jak je na tom česká populace? Hosté Plusu o tom debatovali na Letní filmové škole.
-
Feminismu nejvíc vytýkám, že odmítá biologickou realitu, hájí tradiční roli žen novinářka Šimůnková
Pomáhá současný západní feminismus ženám naplňovat jejich skutečné potřeby? Debatují feministka Šárka Homfray a publicistka Tereza Šimůnková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.