Kovařík: Podíl českých dodávek na zahraničních nákupech pro obranu by se měl zvýšit

Tuzemské zbrojovky by chtěly postupně navýšit podíl svých subdodávek na zakázkách, které ministerstvo obrany zadá dodavatelům ze zahraničí. V rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus to říká předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory a místopředseda zbrojního holdingu Colt CZ Group Lubomír Kovařík. Aktuálně je cíl ministerstva obrany, aby podíl českých subdodávek u zakázek, kdy jsou kontraktoři ze zahraničí, dosáhl 40 procent.

Z mého pohledu přestává být tato meta dostatečná,“ myslí si Kovařík.

Vzorem by podle něj mohl být americký zákon o povinném nákupu amerických produktů známý jako Buy American Act. Ten se nedávno aktualizoval a počítá s navýšením podílu amerických dodávek na ceně zakázek v určitých oblastech až na 75 procent od roku 2029, a to oproti původní úrovni 50 procent. 

Čtěte také

Vzhledem k tomu v jaké jsme situaci, jakým způsobem Amerika dnes říká ‚Evropo, starej se sama o sebe, tvoje bezpečnost je tvoje záležitost‘, tak je podle mého názoru čas, abychom u nás možná také definovali to procento vyšší, než je stávajících 40 procent. A směřovali k číslům 50, 60 nebo 70 procent,“ navrhuje Kovařík.

Diskuze s ministerstvem obrany se podle něj již vedou. Doufám, že se dovedou k úspěšnému cíli,“ říká k tomu.

České firmy zatím zaostávají za zahraničními i jako samostatní kontraktoři. Loni byl celkově podíl českých firem na zakázkách ministerstva obrany sice 90 procent, ale jen pokud jde o jejich počet.

Pokud jde o celkovou hodnotu nákupů, získaly české firmy jen“ 25 procent, ukázala nedávná studie společnosti EY pro Hospodářskou komoru. Podle Kovaříka v tom ale hrál

Čtěte také

velkou roli například kontrakt na stíhací letouny F-35, které mají amerického kontraktora.

Výhledově vzhledem k současnému rozšiřování výroby budou schopny zbrojovky získávat zakázek více a také by do budoucna dokázaly podle Kovaříka obsáhnout i větší subdodávky pro zahraniční kontraktory.

„Obranyschopnost České republiky je přímo úměrná tomu, jak má silně vybudovaný obranný průmysl. Proto nyní dochází k navyšování jeho kapacit a troufám si říct, že v řadě případů český obranný průmysl bude schopen být tím hlavním prime kontraktorem některých záležitostí, které budou tendrovány v rámci ministerstva obrany,“ dodává.

Poslechněte si celý pořad Peníze a vliv Jany Klímové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.