Kala: S kritikou dotací na rozhledny jsme byli dřív za exoty. Teď mě překvapuje rezistence úřadů
Dotace ovládla síť stovek zprostředkovatelů, kteří zájemcům slibují, že jim dotace zařídí. A úřady se při schvalování zaměřují na formality, kritizuje pro Český rozhlas Plus chybný systém rozdělování dotací státem prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Kvůli podezření z podvodů a zneužití dotací loni úřad podal šest trestních oznámení.
Systém rozdělování peněz státem má tak podle nové výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu stále zásadní chyby. Nerespektuje totiž hlavní smysl evropských dotací, a to pomoci českým regionům vyrovnávat hospodářskou úroveň Evropské unie a celé zemi pak zvýšit konkurenceschopnost.
Čtěte také
Jako příklad uvádí kontrolní úřad program na opravy chodníků, v němž za posledních deset let do roku 2023 dostaly obce národní a evropské dotace za celkem 9,5 miliardy korun. Cílem mělo být zvýšení bezpečnosti a bezbariérovosti pro chodce. Výsledkem ale je, že téměř tři čtvrtiny z 23 kontrolovaných projektů měly vážné nedostatky.
Objevily se třeba chodníky, které nevedly nikam, a některé obce za jeden postavený metr chodníku zaplatily i 25 tisíc korun. Dotace totiž pokrývala až 90 procent nákladů, a tak si s tím zadavatelé příliš nedělali hlavu. Podle Miloslava Kaly jde o názorný příklad chybného systému.
„Bylo tu prostě jednoznačné zadání, nenecháme v Bruselu ani jedno euro, všechno vyčerpáme. A tato myšlenka v resortech a odpovědnosti jejich lidí, jak oni ji vnímají, stále přežívá. Tedy zajistit vyčerpání všech prostředků a další věci jsou vlastně podružné,“ tvrdí prezident NKÚ v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
Čtěte také
„Před pěti lety byly dotace vnímány pozitivně a my, když jsme kritizovali rozhledny a některé jiné případy, tak jsme byli za exoty. Dnes se podle mého názoru už jednoznačně ukazuje, že ty dotace mají nejenom pozitiva, ale že mají i některé problémy,“ poukazuje.
Svět dotací už dříve označil za plíživý přerod tržní ekonomiky na dotační, připomíná.
„Dnes jsem ohromně překvapen rezistencí toho systému, který je bráněn samozřejmě všemi příjemci a těmi, kdo na tom byznysu participují,“ říká s tím, že ho překvapuje i postoj poskytovatelů dotací:
„Vedeme spory o tom, jestli vynaložené prostředky vedly k cíli, nebo ne.“
Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Podpořili jsme středně velké zemědělce, hlásí ministr. Malí farmáři: Dotace jsou nastavené špatně
Malí farmáři se po posledním kole investičních dotací zlobí, že je stát dostatečně nepodporuje. Nikoho jsme neznevýhodnili, oponuje ministr zemědělství Marek Výborný.
-
Bez dotací na zelené investice nemáme šanci přežít na trhu, přiznává šéf Třineckých železáren
Třinecké železárny chystají investici za miliardu eur, aby splnily závazek Green Dealu snížit emise o 55 procent do roku 2030. Podmínkou je ale 70 procent dotací.
-
Zkrácení solárních dotací nevyřeší Stanjurův nepovedený rozpočet, tvrdí Lang ze svazu energetiky
Někteří čeští majitelé starších solárních elektráren zvažují, že pokud Senátem projde zákon Lex OZE III, obrátí se kvůli změnám vyplácení dotací na Ústavní soud.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka