Problémem demokracie nejsou Babiš ani Zeman, ale Zuckerberg a Facebook, tvrdí politolog blízký ANO
Žijeme ve věku zombie demokracií, jak tvrdí výkonný ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch? Mnohé režimy podle něj sice navenek připomínají demokracii, ale chybí jim opravdové demokratické instituce. Publicista Jan Urban věří, že k takové demokracii směřujeme. Politolog Karel Sál z Institutu pro politiku a společnost blízkého hnutí ANO upozorňuje, že záleží na tom, co si pod pojmem demokracie představujeme.
„Tady skutečná demokracie nikdy nebyla, vždy to bylo inženýrství moci,“ tvrdí Urban a nazývá to tradicí střední Evropy. „A to se bohužel setkalo s celosvětovým proudem. Tedy podléhání technologickým proměnám. A my se v tom teď trochu potápíme.“
Čtěte také
Politolog Karel Sál tvrdí, že soubor sedmi hlavních institucí, které tradičně definují demokracii, u nás fungují. „Jsou to třeba volení státní představitelé. Svobodné a spravedlivé volby a také všeobecné volební právo,“ vyjmenovává Sál.
Ovšem třeba nejasnosti kolem budoucího ředitel Bezpečnostní informační služby považuje publicista Urban za ilustraci toho, jak český politický systém nefunguje. „Z Ústavy do jmenování šéfa BIS nemá prezident co mluvit. Před našimi zraky se odehrává něco, co režíruje jen a zcela právě on.“
Přímou volbou prezidenta se vychýlil ústavněprávní systém. Máme prezidenta s velkou legitimitou, který se snaží rozšiřovat své pravomoci.
Karel Sál
Politolog ovšem tvrdí, že nejistota ohledně šéfa BIS vzniká z hlubších příčin. Třeba i proto, že jsme zavedli přímou volbu prezidenta.
Čtěte také
„Tím se vychýlil ústavněprávní systém a došlo k tomu, že máme prezidenta s velkou legitimitou, který se snaží rozšiřovat své pravomoci.“
„To, že jeden člověk, Miloš Zeman, může paralyzovat celý politický systém, nemá nic společného demokracií. To už jsou jenom mocenské šachy,“ namítá Urban. „Nepopírám, že byl Zeman zvolen. Adolf Hitler byl také zvolen. Volby nejsou nástroj, který sám o sobě rozhoduje o demokratičnosti.“
Četnost útoků na nezávislá média z politické scény se výrazně zvýšila. Můžeme se dostat na úroveň Maďarska nebo Polska.
Jan Urban
Svobodné volby jsou jedním ze zmíněných znaků demokracie, souhlasí Sál. „Ale volby také vytváří legitimitu. A přímo zvolený prezident, který dostal přes 2,8 milionů hlasů, má obrovskou legitimitu, oproti třeba Senátu.“
Čtěte také
„Jde hlavně o dělbu moci. Výkonná soudní a zákonodárná moc a také systém brzd a protivah v České republice stále fungují,“ ujišťuje politolog. „Máme tu vládu a sněmovnu, která je ovládána menšinovou vládou plus přátelsky nakloněného prezidenta. Na druhou stranu máme Senát, takže vyvažování tu je.“
Publicista je ovšem přesvědčen, že v Česku není dostatečně silná podpora nezávislosti médií. „Četnost útoků na nezávislá média z politické scény se výrazně za posledních osm let zvýšila. Neříkám, že jsme na úrovni Maďarska nebo Polska, ale můžeme se tam dostat a o to jde.“
Toto Sál vnímá spíš jako problém politické kultury: „Čeští politici mají problém s přijímáním kritiky. Je dědictví komunismu, že místní politici berou i věcnou kritiku jako osobní útok. Ale nezávislá média zde můžou být, jsou, fungují svobodně a můžou psát téměř cokoliv.“
Problém české demokracie nakonec nebude Babiš ani Zeman, ale zakladatel Facebooku a člověk za oceánem Mark Zuckerberg.
Karel Sál
Jenže v kvalitě demokracie hrají svou roli i technologie, připomíná publicista Jan Urban:
Čtěte také
„Jestli dnes o volbách rozhodují marketéři, analytici dat a facebookové kampaně, tak to nemá s demokracií nic společného. Víme, že dnes strany mají nástroj, jak programovat voliče v polarizující kampaní, kde potřebujete jen nepřítele a strach.“
„Problém české demokracie nakonec nebude ani premiér Andrej Babiš (ANO), ani Miloš Zeman, ale zakladatel Facebooku a člověk za oceánem Mark Zuckerberg. Protože změna, kterou přinesla nová média v analýze a ovlivňování, je skutečně extrémní a ještě ji poctíme,“ souhlasí politolog Karel Sál.
Poslechněte si celou debatu. Ptá se Lukáš Matoška.
Související
-
Orbán proti všem? Maďarský premiér se soustředí na budování „hlubokého státu“, odhaduje analytička
Co čeká v novém roce Maďarsko a jaké výzvy před sebou má vládní strana Fidesz, která chce ve volbách v roce 2022 obhájit svou dominanci v maďarské politice?
-
Na Kaczyńském a Orbánovi se mi líbí důraz na národní stát a jeho zájmy, říká Zahradil (ODS)
„Politici v Evropském parlametnu a i v Komisi by měli respektovat, že existují národní volby, které dávají vzniknout legitimním národním vládám. A to se neděje,“ dodává.
-
Jiří Pehe: Vůdcovské strany jsou slabinou české demokracie
Rychlý vzestup hnutí Přísaha, které založil bývalý vysoký policejní důstojník Robert Šlachta, je politickým příběhem, který z české politiky po roce 1989 už dobře známe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.