Při vysídlování Němců z Československa přišlo o život nejméně 20 tisíc z nich
Vysídlení českých a moravských Němců v letech 1945 až 1946 byla masová deportace německého obyvatelstva z bývalého Československa po skončení 2. světové války. Měla do značné míry charakter etnické čistky, místy doprovázené násilnými excesy včetně několika masakrů německých civilistů na jaře a v létě 1945.
Odhadem bylo podle historiků vystěhováno 1,6 milionu německých obyvatel do americké okupační zóny Německa a 800 tisíc lidí do sovětské zóny. Určitý počet Němců hlavně z jižní Moravy a jižních Čech se dostal do Rakouska. V letech 1947 a 1948 se ještě uskutečnil dodatečný odsun a poslední Němci odešli z Československa v letech 1949 až 1951.
Čtěte také
Vysídlení Němců se neobešlo bez obětí. Podle závěrů československo-německé komise historiků se odhady pohybují mezi 19 a 30 tisíci.
V těchto číslech jsou zahrnuty jak oběti násilí, tak lidé, kteří podlehli nemocem. Novější studie českých historiků udávají 20 tisíc mrtvých, podle údajů Sudetoněmecké rady z 80. let ale přišlo o život 250 tisíc Němců.
Poválečným excesům v Československu je věnována repríza pořadu historika Eduarda Burgeta z roku 2006, na webu jen do 20. srpna 2023.
Související
-
Příběh českého chmele ovlivnila výstavba železnic, nástup nacismu či odsun Němců
V českých zemích se chmel pěstuje od středověku. V menší míře se používal pro léčivé účely, nebo jako potrava. Labužníci si pochutnávali na mladých chmelových výhoncích.
-
Padevět: Sudetoněmecký spolek je dnes spíš o folklóru, zato čeští politici odsun Němců zneužívají
Padevět vysvětluje, že masakry organizoval stát, který je zároveň následně i vyšetřoval. Pachatelé byli odsouzeni, ale po únoru 1948 většinou propuštěni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.