Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

4. říjen 2021

V Ověřovně vysvětlujeme a ověřujeme nepravdivé informace, polopravdy či překroucená fakta. „S reportéry Českého rozhlasu monitorujeme informace, které zveřejňují politici,“ říká autorka projektu reportérka Jana Magdoňová. „Náš úkol je ověřit fakta a vysvětlit, proč takovou dezinformaci, tedy lživou zprávu, někdo šíří. A případně se na to ptát i samotného autora,“ dodává.

Všechny epizody

Šikovně zacílená lež nebo dezinformace může ovlivnit rozhodování voličů, a to bez toho, aby si toho byli vědomi.

Čtěte také

„Cílem dezinformátorů totiž bývá šířit strach a pocit, že se nedá žádné informaci věřit. Třeba že před námi média něco tají, že pravda je někde jinde. Člověk, který se bojí a je nejistý se pak snadněji manipuluje. Protože se blíží volby do Poslanecké sněmovny, roste i riziko, že bude dezinformací přibývat,“ vysvětluje.

Pošlete nám informace, o kterých máte pochybnosti, na e-mail overovna@rozhlas.cz. Vysíláme každý všední den po 14. hodině, a to až do prvního volebního dne 8. října 2021.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.