Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

Ověřujeme témata posluchačů. S údajnou tabulkou agentury EMA o počtu mrtvých po vakcíně se manipulovalo

Přemrštěné dávky pro sociálně slabé, platba kartou omezená podle naší uhlíkové stopy, nebo alarmující data Evropské lékové agentury. Tři témata, která nám posluchači poslali k ověření Ověřovny.

Jeden vašich dotazů upozorňuje na tabulku, kterou má zveřejňovat Evropská léková agentura. Na obrázku jsou oficiální loga na modrém pozadí a uprostřed velký černý obdélník s počty mrtvých po vakcíně proti koronaviru a počty lidí s vedlejšími účinky u jednotlivých vakcín. Data mají být aktuální k srpnu 2021.

Čtěte také

Na stránkách Evropské lékové agentury (EMA) se dají dohledat velmi podrobná data k jednotlivým vakcínám. EMA tak chce zajistit maximální transparentnost, co se týká vakcín proti koronaviru. Na zveřejněná čísla se ale podle českého Státního úřadu pro kontrolu léčiv rozhodně nedá dívat bez kontextu. Například počty nežádoucích účinků nemusí nutně souviset s vakcínou.

Tabulka, která přišla na e-mail Ověřovny je navíc na první pohled graficky upravená. Velký černý obdélník je do ní umístěn křivě. Loga a oficiální texty jsou mírně rozmazané, ale čísla v černém obdélníku jsou naopak ostrá.

Před těmito podvrženými nebo zavádějícími grafikami varovala už agentura AFP, upozorňuje na to i irský web, který ověřuje informace. Agentura Reuters zase píše o podobných podvrzích ale tentokrát z dat amerických úřadů.

Podvržené statistiky, které se šíří internetem

Jak dopadlo ověření dalších dvou došlých podnětů, si poslechněte v audiu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka