Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

Ověřujeme dezinformaci: Václav Klaus zrušil v roce 1993 důchodový fond, který ale nikdy neexistoval

V roce 1993 měl Václav Klaus jako ministr financí zrušit důchodový fond, ve kterém bylo 340 miliard korun. Peníze údajně zmizely. S tímto jde do letošních voleb do Poslanecké sněmovny uskupení Senioři21. Místopředseda hnutí Jaroslav Pollák to znovu zopakoval v předvolební debatě v Českém rozhlase. A v programu hnutí je navrácení zmizelého důchodového fondu na prvním místě. Jenže jak uvádí ministerstvo financí, takový fond nikdy neexistoval.

Čtěte také

Existence důchodového fondu je ale nesmysl, který se šíří na internetu roky. V červnu 2012 vydal komunista Otakar Zmítko článek v Haló novinách, kde Václava Klause obviňoval z tunelování důchodového fondu. Tvrdil, že v něm bylo 340 miliard korun.

Ministerstvo financí se tehdy proti článku ohradilo, protože důchodový fond nikdy neexistoval: „Důchodový systém fungoval a funguje na tzv. průběžném principu – důchody jsou hrazeny ze státního rozpočtu a od roku 1993, kdy bylo uzákoněno pojistné, jsou příjmy z pojistného odváděny do státního rozpočtu. Nedochází tedy k tomu, že by byly prostředky shromažďovány v nějakém fondu.“

Když budeme úplně důslední, tak v roce 1993 Václav Klaus ani ministrem financí nebyl, byl premiérem a ministrem financí byl Ivan Kočárník.

Celý díl Ověřovny Jany Magdoňové najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.