Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

Ověřujeme řetězové e-maily: Očkování nemění krev, suverenita zemí EU nekončí a Babiš není migrant

V Ověřovně se věnujeme hned třem řetězovým zprávám, které nám poslali naši posluchači. První tvrdí: „ŠVÝCARSKÝ EXPERT UKÁZAL NA MIKROSKOPU, JAK SE LIŠÍ KREV OČKOVANÉ OSOBY OD NEOČKOVANÉ.“  V textu je pak odkaz na článek webu cz24.news o tom, jak očkování údajně mění strukturu krve. Je to hloupost, informace nejsou pravdivé, vysvětluje Jaromír Gumulec z Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a místopředseda České společnosti pro trombózu a hemostázu.

„Destičky pro vznik krevních sraženin a zastavení krvácení jsou důležité, ale jako lepidlo pro červené krvinky vůbec nepůsobí. To tak vůbec nefunguje,“ komentuje.

Země EU ztratí suverenitu

Členské státy Evropské unie se podle dalšího z došlých řetězových e-mailů budou muset vzdát vlastní armády, tajných služeb, vlastní měny a budou muset povinně přijmout společný systém přerozdělování migrantů.

Čtěte také

E-mail se odvolává na polské vládní médium TVP Info a údajně tajný dokument s podpisem Franka-Waltera Steinmeiera, současného prezidenta Německa.

Tajný dokument je ve skutečnosti veřejné společné prohlášení německého a francouzského ministra zahraničí z roku 2016. V něm sepsali své názory na budoucí směřování Unie, v dokumentu se nepíše o ničem, co by vedlo ke ztrátě suverenity členských států.

Babiš je ekonomickým migrantem?

Přišel nám i podnět, podle kterého Piráti označili premiéra Andreje Babiše (ANO) za ekonomického migranta. Takto premiéra nazvali radní Olomouckého kraje Martin Šmída a poslanec Mikuláš Ferjenčík (oba Pirátská strana) v červnu v Parlamentních listech.

Babiš má podle veřejně dostupných zdrojů dvojí občanství – české i slovenské. Žádným migrantem v Česku tedy není, je českým i slovenským občanem.

Pošlete nám informace, o kterých máte pochybnosti, na e-mail overovna@rozhlas.cz. Ověřovnu vysíláme každý všední den po 14. hodině, a to až do prvního volebního dne 8. října 2021.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka