Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

Zahradníková Majerová tvrdí, že „tady žádná pandemie nikdy nebyla“. „Covid pandemie je a tečka,“ reaguje epidemiolog

Zuzana Majerová Zahradníková, šéfka volebního bloku Trikolora Svobodní Soukromníci v nedělní předvolební debatě v CNN Prima News uvedla, že „tady žádná pandemie nikdy nebyla“. Tvrdí, že u covidu by se měl epidemický stav vyhlásit při 1600 nemocných na 100 tisíc obyvatel, tedy jako je tomu u jiných respiračních onemocnění. Podle odborníků je to „naprostý nesmysl“.

Čtěte také

„Definice pandemie je taková, že musí výskyt onemocnění v jednu chvíli postihnout několik světadílů. Tady je jednoznačně prokázáno, že k tomu došlo,“ komentuje názor Majerové Zahradníkové epidemioložka a hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. „Je to samozřejmě naprostý nesmysl,“ dodává.

Jasno v zařazení covidu mezi epidemie má i Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu. „Covid pandemie je a tečka. Splňuje všechna kritéria,“ uzavírá.

Celý díl Ověřovny najdete v audiozáznamu. 

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.