Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

Babiš tvrdí, že s Orbánem roce 2018 zarazil přerozdělování migrantů. Summit EU ale o tom nejednal

Premiér Andrej Babiš (ANO) často vypráví příběh z roku 2018, kdy měl zarazit kvóty na přerozdělování migrantů. Naposledy například Parlamentním listům doslova řekl: „Jediný, kdo kvóty opravdu zarazil, jsem byl já s Viktorem Orbánem na Evropské radě v červnu 2018. Bylo to náročné, západní státy na nás hodně tlačily, ale mně bylo jasné, že kdybychom kývli jednou, tak potom bychom museli už přijímat stále.“

Čtěte také

Na zmíněném červnovém summitu Evropské unie nebyly povinné kvóty primárně na stole.

„O samotných kvótách nebo nějakém trvalém mechanismu na přerozdělování migrantů se tam tehdy nejednalo. Tudíž Andrej Babiš tam žádný takový mechanismus – ať už on, nebo ve spolupráci s Viktorem Orbánem – zablokovat nemohl,“ říká tehdejší bruselský zpravodaj Českého rozhlasu a současný vedoucí zahraniční redakce Filip Nerad. 

Na summitu se probírala aktuální situace v Itálii, kdy tamní premiér požadoval, aby se vyřešila situace s migranty, kteří do země cestovali z Afriky. Na nějakou dobu jednání i zablokoval, proto summit trval do brzkých ranních hodin.

Celý díl Ověřovny najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.