Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

Babiš tvrdí, že s Orbánem roce 2018 zarazil přerozdělování migrantů. Summit EU ale o tom nejednal

Premiér Andrej Babiš (ANO) často vypráví příběh z roku 2018, kdy měl zarazit kvóty na přerozdělování migrantů. Naposledy například Parlamentním listům doslova řekl: „Jediný, kdo kvóty opravdu zarazil, jsem byl já s Viktorem Orbánem na Evropské radě v červnu 2018. Bylo to náročné, západní státy na nás hodně tlačily, ale mně bylo jasné, že kdybychom kývli jednou, tak potom bychom museli už přijímat stále.“

Čtěte také

Na zmíněném červnovém summitu Evropské unie nebyly povinné kvóty primárně na stole.

„O samotných kvótách nebo nějakém trvalém mechanismu na přerozdělování migrantů se tam tehdy nejednalo. Tudíž Andrej Babiš tam žádný takový mechanismus – ať už on, nebo ve spolupráci s Viktorem Orbánem – zablokovat nemohl,“ říká tehdejší bruselský zpravodaj Českého rozhlasu a současný vedoucí zahraniční redakce Filip Nerad. 

Na summitu se probírala aktuální situace v Itálii, kdy tamní premiér požadoval, aby se vyřešila situace s migranty, kteří do země cestovali z Afriky. Na nějakou dobu jednání i zablokoval, proto summit trval do brzkých ranních hodin.

Celý díl Ověřovny najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.