Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

Evropská komise nemůže pozvat tisíce Afghánců. Vyvracíme příspěvky europoslance Ivana Davida (SPD)

Europoslanec Ivan David (SPD) na svém oficiálním facebookovém profilu zveřejnil 22. srpna a 1. září dva příspěvky o afghánských uprchlících a postoji Evropské komise. První uvádí větou: „Ursula von der Leyenová pozvala Afghánce do Evropy.“ 

Ve druhém příspěvku popisuje situaci po jednání unijních ministrů vnitra, kteří se shodli, že nechtějí, aby se s afghánskými uprchlíky opakovala neřízená migrace z roku 2015.

Pak dodává: „I tak si ale Evropská komise vede svou a chce přijmout minimálně 30 000 ,tlumočníků‘.“ 

Kde je pravda?

Seniorní analytik z Centra Wilfrieda Martense pro evropská studia Vít Novotný tvrdí, že Evropská komise nikdy o žádném povinném přerozdělování Afghánců nemluvila. Navíc ani nikoho přijímat nemůže.

Čtěte také

„Evropská komise může vyzvat členské státy, aby přesídlily podle vlastního rozhodnutí určitý počet lidí z Afghánistánu nebo ze zemí blízkých Afghánistánu.“ 

Podle Víta Novotného Ursula von der Leyenová pouze řekla, že státy, které v Afghánistánu působily, by měly být solidární a zapojit se do přesidlování afghánských uprchlíků. 

Celý příspěvek Jany Magdoňové najdete v audiozáznamu. Více o způsobu, jakým Český rozhlas dezinformaci vyvrátil, si můžete přečít na zpravodajském webu iRozhlas.cz.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.