Předvolební dezinformace v Ověřovně. Český rozhlas vyvrací nepravdy i překroucená fakta

ČSSD chce v Praze zdanit 70 tisíc prázdných bytů. Jenže experti odhadují, že reálný počet je jiný

Rostoucí ceny nemovitostí v Česku chce vládní ČSSD řešit větším zdaněním bytů a pokutami. Opírá se přitom o argument, že v Praze je 70 tisíc prázdných bytů, které z většiny vlastní velké fondy. Odborníci na pražský trh s nemovitostmi, které Český rozhlas oslovil, ale říkají, že se s takovým odhadem nikdy nesetkali a že číslo bude výrazně nižší. 

Sociální demokracie chce, aby vlastník každého čtvrtého a dalšího bytu platil vyšší daně a majitele prázdných bytů chce pokutovat. Předseda strany Jan Hamáček to předminulý týden v televizi CNN Prima News podpořil argumentem, že v Praze je dnes 70 tisíc volných bytů.

 Odborníkům se ale tento údaj zdá být nadsazený dokonce o necelou polovinu.

Čtěte také

Celkový počet bytů odborníci vypočítávají z údajů ze sčítání lidu z roku 2011, ke kterým ještě připočítávají přibližný počet od té doby postavených bytů. „Když je k tomu připočítáme, tak nám vychází 537 tisíc bytů v obytných domech,“ říká Petr Hána ze společnosti Deloitte.

V Praze je tak dlouhodobě prázdných přibližně 7 procent bytů a stejné číslo vycházelo velmi podobně i v minulých sčítáních lidu, a to už od roku 1991. Dohromady by tedy mělo být prázdných přibližně 38 tisíc bytů v bytových domech, a ne 70 tisíc. 

Expert na trh s nemovitostmi Pavel Kliment z KPMG odhaduje číslo ještě nižší: volných bytů je podle něj mezi 10 až 15 tisíci. 

Celý příspěvek z Ověřovny Českého rozhlasu najdete v audiozáznamu. 

autor: Vojtěch Srnka
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.