Před 30 lety odjeli první studenti na studia ve Spojených státech

19. listopad 2021

Je tomu třicet let, co čeští středoškoláci začali vyjíždět na studijní pobyty do USA. Připomeneme si dnes v cyklu Třicet let po té.

Po pádu železné opony byl hlad po cestování a zejména mladým lidem se otevřela cesta ke studiu angličtiny. Od roku 1991 se pro české studenty stal jedním ze způsobů, jak si co nejrychleji osvojit jazyk roční výjezd na střední školy do Spojených států zahraničních.

Na začátku 90. let to s komunikací na dálku nebylo zdaleka tak slavné jako dnes a na výměnný pobyt vyráželi jen s instrukcemi a několika telefonními čísly v kapse. Na svou cestu za oceán vzpomíná v audiu Jan Skořepa, který nakonec v USA zůstal bezmála třicet let.

Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.