Sověti odešli, ale minulost je tu pořád s námi

2. listopad 2021

Letos je to 30 let, co Československo opustil poslední vlak se sovětskými vojáky. Stalo se to 21. června 1991 v 16:53 hodin v Čierné nad Tisou. 

Nález více než 100 kilogramů munice v Ralsku

Pobyt a odsun sovětské armády je téma, kterým se zabývají historici, sociologové, ekologové, ale i prostí občané. Ve městech a obcích, kde v 67 posádkách žili cizí vojáci, bydlí dnes lidé, kteří se musejí vyrovnávat s narušenou přírodou, kontaminovanou zeminou a dokonce i spodní vodou.

K nejvíc využívaným oblastem patřily výcvikové prostory Ralsko (Mimoň), Libavá, Boletice nebo Kežmarok na Slovensku. Velitelství Středních skupin vojsk bylo v části Milovic Mladá nedaleko Prahy, kde prostor stále revitalizují. O tom, jak se situace vyvíjela po 90. letech, hovoří Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu v Praze.

Z bývalého vojenského prostoru Ralsko - Vrchbělá se stane sportovně rekreační areál

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Lenky Kopecké. 

autor: Lenka Kopecká
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.