Sověti odešli, ale minulost je tu pořád s námi
Letos je to 30 let, co Československo opustil poslední vlak se sovětskými vojáky. Stalo se to 21. června 1991 v 16:53 hodin v Čierné nad Tisou.
Pobyt a odsun sovětské armády je téma, kterým se zabývají historici, sociologové, ekologové, ale i prostí občané. Ve městech a obcích, kde v 67 posádkách žili cizí vojáci, bydlí dnes lidé, kteří se musejí vyrovnávat s narušenou přírodou, kontaminovanou zeminou a dokonce i spodní vodou.
K nejvíc využívaným oblastem patřily výcvikové prostory Ralsko (Mimoň), Libavá, Boletice nebo Kežmarok na Slovensku. Velitelství Středních skupin vojsk bylo v části Milovic Mladá nedaleko Prahy, kde prostor stále revitalizují. O tom, jak se situace vyvíjela po 90. letech, hovoří Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu v Praze.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté Lenky Kopecké.
Související
-
Co bylo na začátku Visegrádské čtyřky?
V roce 1335 stal hrad Visegrád místem pro jednání tří králů. O několik stovek let později pak místem podpisu smlouvy V4.
-
Od plné suverenity sjednoceného Německa uběhlo už 30 let
Smlouva o konečném uspořádání ve vztahu k Německu, takzvaná Smlouva dva plus čtyři byla podepsána 12. září 1990. Až 15. března 1991 ale zaručila Němcům plnou suverenitu.
-
Sčítání lidu mělo před 30 lety hned dva neuralgické body
Stejně jako letos proběhlo i v roce 1991 v tehdejším Československu sčítání lidu, domů a bytů. Po 40 letech totality šlo o první sčítání ve svobodných poměrech.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.