Rozpad Varšavské smlouvy byl logickým vyústěním změn po listopadu 1989
Oldřich Tůma z Historického ústavu Akademie věd ČR objasňuje politickou situaci, která nastala po sametové revoluci. Varšavská smlouva byla v době studené války protipólem NATO a tyto vojensky klíčové instituce začaly po sametové revoluci logicky plnit úplně jiné role. Země komunistického východního bloku totiž konečně směrovaly k demokracii.
Kdo byli klíčoví muži, kteří přispěli ke zrušení Varšavské smlouvy? A kdo dal první impuls? Smlouva byla podepsána v sobotu 14. května 1955 ve Varšavě a zrušena v neděli 31. března 1991 v Moskvě. Jak přistoupila Moskva k jednáním a jakou úlohu sehrál Václav Havel? Poslouchejte reportáž o rozpadu Varšavské smlouvy.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté Lenky Kopecké.
Související
-
Sčítání lidu mělo před 30 lety hned dva neuralgické body
Stejně jako letos proběhlo i v roce 1991 v tehdejším Československu sčítání lidu, domů a bytů. Po 40 letech totality šlo o první sčítání ve svobodných poměrech.
-
Na vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 reagoval rozhlas i vysíláním v romštině
Srpnové události roku 1968 na dlouhou dobu poznamenaly životy lidí v tehdejším Československu. Romští pamětníci, kteří popsali své vzpomínky pro projekt Paměť Romů ...
-
Dopis států Varšavské smlouvy vyjadřuje znepokojení nad pražským jarem
Přesně před padesáti lety se ve Varšavě setkali představitelé pěti komunistických stran. Svou nelibost nad poměry v Československu sepsali do dopisu.