Rozpad Varšavské smlouvy byl logickým vyústěním změn po listopadu 1989

5. listopad 2021

Oldřich Tůma z Historického ústavu Akademie věd ČR objasňuje politickou situaci, která nastala po sametové revoluci. Varšavská smlouva byla v době studené války protipólem NATO a tyto vojensky klíčové instituce začaly po sametové revoluci logicky plnit úplně jiné role. Země komunistického východního bloku totiž konečně směrovaly k demokracii.

Kdo byli klíčoví muži, kteří přispěli ke zrušení Varšavské smlouvy? A kdo dal první impuls? Smlouva byla podepsána v sobotu 14. května 1955 ve Varšavě a zrušena v neděli 31. března 1991 v Moskvě. Jak přistoupila Moskva k jednáním a jakou úlohu sehrál Václav Havel? Poslouchejte reportáž o rozpadu Varšavské smlouvy.

Vůdci zemí Varšavské smlouvy na jednání v Berlíně v květnu 1987 (Bundesarchiv, Bild 183-1987-0529-029)

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Lenky Kopecké. 

autor: Lenka Kopecká
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.