Potřeboval jsem se zklidnit, vysvětluje změnu profese Tošovský. Z divadelního dramaturga se stal zaměstnancem hospice

22. říjen 2024

„Rozhodnutí, že skončím v divadle, bylo docela impulzivní. Myslel jsem si, že budu překladatel ,na volné noze‘. Po pár měsících na úřadu práce jsem zjistil, že bych se mohl přihlásit na výběrové řízení na pozici vedoucího půjčovny kompenzačních pomůcek v hospici a řekl jsem si, proč ne,“ vysvětluje svůj kariérní obrat Jan Tošovský. Léta působil v Národním divadle a na dalších scénách jako dramaturg, dnes je v Cestě domů vedoucím půjčovny kompenzačních pomůcek.

Čtěte také

„Bylo to něco, co jsem v této životní fázi nejspíš potřeboval. Trošku se zklidnit a získat nějaký režim a řád,“ vysvětluje v pořadu Hovory.

Režim divadelního dramaturga je podle něj volnější než u herce nebo režiséra. „To znamená, že si člověk musí svůj čas organizovat sám – a ne vždy se to daří. A druhá věc je, že divadlo vás nikdy neopouští, myslíte na něj i ve volném čase,“ říká s tím, že právě to bylo potřeba změnit.

Víc si poslechněte v audiozáznamu, ptá se Lenka Buriánková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.