Poslanec Mašek: Nemocnice nestíhají. Proč otevírat skiareály a přidávat jim úrazy na sjezdovkách?

18. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lyžař sundává lyže ze střešního nosiče

Vláda uvažuje, že by otevřela skiareály pro sjezdaře po 22. lednu. „O otevření by se mohlo mluvit už i dříve. S režimovými opatřeními jako řízené fronty, rozestupy, omezení kapacity kabinek a vleků se riziko dá eliminovat. Dnešní situace nadělá víc škody než užitku,“ říká v Pro a proti poslanec ODS Vojtěch Munzar. „Otevřít po 22. lednu je podle mě ještě brzy,“ oponuje poslanec hnutí ANO a lékař Jiří Mašek. 

„Z epidemiologického hlediska by se jednalo o další zátěž, ale můžeme diskutovat o tom jak velká,“ navrhuje vládní poslanec Mašek.

Čtěte také

Podle občanského demokrata Munzara se každé rozhodnutí musí posuzovat nejen z epidemiologického, ale i z ekonomického hlediska:

„Mysleme i na určitou psychickou regeneraci obyvatel, protože to, že někteří lidé nedodržují opatření, vyvolává extrém jen plošných tupých zákazů.“

Mašek (ANO): Nemocnice na hraně kapacit

Mašek souhlasí s Munzarem, že by otevření skiareálů prospělo psychice obyvatel i ekonomice. „Ale jako bývalý ředitel Horské záchranné služby vím, jak vypadá plná horská sezóna. Mezi horským střediskem a nejbližší nemocnicí vzniká kyvadlová doprava, kam záchranky vozí jednoho pacienta za druhým,“ upozorňuje a dodává:

Čtěte také

„Záchranky například v Trutnově jsou v současné chvíli na hraně možnosti převozů se současnými covidovými pacienty, takže kdyby jim měli přibýt další počty, tak je to nemyslitelné. Čísla se zlepšují, ale v nemocnicích to uvidíme až za dalších dva týdny,“ dodává Mašek.

Občanský demokrat namítá, že argumentovat obavami z úrazů neobstojí. „Kdybychom takto uvažovali, tak bychom museli lidem zakázat i vycházet ven, aby si náhodou neublížili na chodnících. Mysleme i na psychickou regeneraci lidí. Děti dnes jsou doma u počítače, na online výuce, nemají kroužky a pohybovou gramotnost.“

„Nesmíme to uspěchat,“ opakuje Mašek. „Diskutujme o jarních prázdninách, předpokládám, že se situace zlepší. Ale když vím, že v Trutnově zůstává jen jedna necovidová jipka, tak proč zátěž nemocnic zvětšovat? Proč tomu jít naproti a úrazové stavy si do nemocnic generovat zbytečně?“

Munzar (ODS): Nelikvidujme skiareály

Munzar připomíná, že skiaerály mají značné ztráty a kompenzační vládní programy nestačí: „Investovaly do modernizací, musí splácet úvěry, mají velké náklady s údržbou. Nemůžeme je udržovat jen ve vegetativním stavu ze státních peněz. A nelze lidem brát živobytí a možnost vyžití a trávení volného času.“

Čtěte také

„Neměli bychom pokračovat v likvidaci zrovna tohoto sektoru, vláda by se měla zamýšlet nad tím, jak co nejdříve otevřít a umožnit skiareálům fungovat,“ žádá Vojtěch Munzar (ODS).

Poslanec vládní strany ujišťuje, že ekonomická i epidemická hlediska ministři pečlivě zvažují. „Věřím, že odborné diskuze probíhají a přijímaná rozhodnutí jsou správná. Proto stále souhlasím s tím, že teď ještě otevírat areály ne,“ konstatuje Jiří Mašek (ANO).

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové a uslyšíte všechny argumenty obou stran.

Spustit audio

Související