Lyžování v době epidemie? Krkonoše nejsou Alpy, oproti jaru jsme dobře připraveni, tvrdí ředitel asociace
Německo, Francie nebo Itálie chtějí nechat lyžařská střediska zavřená až do 10. ledna. S tím nesouhlasí třeba Rakousko nebo Švýcarsko. Některé české skiareály se zatím na otevření připravují – na Karlovarsku se už například začalo zasněžovat. „Nic jiného nám nezbývá,“ komentuje ve Speciálu Lukáše Matošky ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
K zákazům by se spíš než v rámci celé Evropské unie mělo přistupovat individuálně, myslí si a připomíná, že v každé zemi je situace trochu jiná. A to nejen z hlediska epidemiologického.
Čtěte také
„Pokud je obava z mobility v Alpách, tak tam je obrovský rozdíl oproti České republice. Dovedu si představit, že do severní Itálie se sjede celá Evropa, ale Česko není ten případ. U nás bývá podíl zahraničních návštěvníků malý a navíc můžeme udělat opatření typu povinných testů při vstupu do země.“
Knot také upozorňuje, že na tuzemských sjezdovkách prakticky nefungují uzavřené lanovky. „Kabinové lanovky jsou tu jen dvě,“ připomíná s tím, že dalších více než sto sjezdovek obsluhují otevřené lanovky nebo vleky.
„Pravidla máme oproti jaru úplně jinde. Jsme nachystaní na dodržování dvoumetrových rozestupů,“ říká Knot a dodává, že se rozhoduje o významném segmentu ekonomiky: „Pokud ho chce někdo potopit, měl by mít významný důvod.“
Virolog: Odpusťme si lyžování
Jiný pohled na situaci nabízí virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky Libor Grubhoffer: „Měli bychom to tu letošní zimní sezónu vydržet a lyžování si odpustit. Chápu, že je to byznys, ale jiné odpovědi se ode mne nelze dočkat.“
Čtěte také
Grubhoffer připomíná, že v lyžařských areálech lze předpokládat shlukování lidí spojené s fyzickým úsilím, a tedy i se zvýšenou respirační činností.
„To všechno může zvyšovat a reálně zvyšuje pravděpodobnost nákazy,“ říká a připouští, že na rozdíl od letních pláží by se na horách lidé nemuseli tolik shlukovat.
Rozhodne neděle?
Postoj ministerstva zahraničních věcí zatím nechce náměstek Martin Smolek komentovat: „Bude velmi záležet na nedělním jednání vlády – jestli vláda rozhodne o sestupu na třetí stupeň bezpečnostního rizika.“
Pokud ale Česká republika přeřadí na trojku, v zásadě by spuštění vleků nemělo nic bránit, tvrdí Smolek. Grubhoffer by si ovšem za ideální chvíli pro otevření lyžařských center představoval až druhý stupeň systému PES.
Hosty byli:
Martin Smolek, náměstek ministra zahraničních věcí
Libor Grubhoffer, virolog, ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky
Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek
Bude možné lyžovat v Alpách? Proč je lyžování epidemicky rizikové? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.
Související
-
Lukáš Jelínek: Blatný se zapotil, Babiš mlčel a rozhodli opět komunisté
Rozdávat rady je podle Marka Twaina zbytečné – moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.
-
Ministr Blatný: S uvolňováním nejsem optimistický. Je to tak 50 na 50
Jak se změní nově zavedený protiepidemický systém ve sportu a kultuře? Dočkáme se významného uvolnění vládních restrikcí? A kdy bude u nás k dispozici vakcína?
-
Ministerstva spolu soutěží a na tiskovém zdravotnictví by si měl Blatný udělat pořádek, nabádá Feri
„Mám velké pochybnosti o tom, že se PES v praxi prosadí,“ komentuje v Interview Plus poslanec TOP 09 Dominik Feri.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.