Pokus o nový krok ve starých stopách se poválečnému Československu nezdařil
Období těsně po konci 2. světové války v Evropě u nás naplno ilustrovalo směr, kterým se obnovené Československo ve své poválečné historii bude ubírat.
Soustředili jsme se pouze na první poválečné týdny a zařadili jenom nahrávky, které vznikly do konce května 1945.
Pro orientaci v těsně poválečné atmosféře je důležitá řada nahrávek československého vysílání BBC.
Vybrali jsme ukázky z promluv národně-socialistického ministra Huberta Ripky a bývalého primátora Prahy Petra Zenkla, který byl krátce předtím osvobozen z koncentračního tábora a nedlouho poté se stal předsedou národně-socialistické strany.
Dále pak ukázky z důležitých zpráv a dokumentů – ty interpretoval hlavně redaktor BBC Pavel Tigrid – a svědectví západních novinářů, kteří dorazili do Prahy těsně po konci války. Velmi pozoruhodná je ukázka z promluvy komunistky Anežky Hodinové, která – rovněž ve vysílání BBC – jasně předestřela nový kurs a naznačila hlavní směřování poválečné komunistické mytologie.
Propaganda a výročí Bedřicha Smetany
Z dochovaných projevů prezidenta Edvarda Beneše jsme vybrali ukázku z jeho brněnského vystoupení z 12. května 1945. Jakýmsi předobrazem přicházejících časů pak byla hromadná konstruktivní sebekritika redaktorů a hlasatelů protektorátního rozhlasu, jejíž větší část jsme rovněž zařadili.
V květnu 1945 proběhly také dvě důležité a zvukově zachované kulturní akce – slovo kulturní ovšem není zcela přesné, šlo v zásadě o ryzí komunistickou propagandu. První byla oslava výročí úmrtí skladatele Bedřicha Smetany na Vyšehradě.
Promluvil zde předseda odbojové České národní rady Albert Pražák, který se ve své naivitě dal zneužít k oslavnému projevu, ve kterém vychvaluje komunistického ministra školství Zdeňka Nejedlého (klíčovou pasáž z této promluvy jsme zařadili). Dalším řečníkem byl pak samotný Nejedlý, který se krátce předtím vrátil do Československa ze svého moskevského exilu. Z jeho vystoupení jsme zařadili alespoň jednu klíčovou pasáž.
Druhou důležitou ideologickou akcí bylo slavnostní zasedání kulturních pracovníků, které se konalo 29. května 1945 v pražské Lucerně. Na akci vystoupili jako dva hlavní řečníci komunističtí ministři Zdeněk Nejedlý a Václav Kopecký. Z jejich obsáhlých a místy až agresivně propagandistických vystoupení jsme – na závěr – vybrali alespoň několik důležitých ukázek.
Celý pořad si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Mládež musí čelit násilí, diktátu, výhrůžkám, komentoval Pavel Tigrid na vlnách BBC
Česká mládež za protektorátu. To byl příspěvek BBC, který byl odvysílán v roce 1944. Jde o jeden z mnoha pořadů, ve kterých se redaktoři snažili uvádět do kontextu stav.
-
Ten, kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku! Prvomájové průvody v rozhlasovém archivu
Mezi zásadní dny komunistického režimu patřil 1. máj – Svátek práce. V režimu, kde byli lidé redukováni na pracující a kde se zdravilo „práci čest“, to bylo pochopitelné.
-
Krvavé jaro 1950: proces s Miladou Horákovou, projev Marty Gottwaldové a slovo dostali i dělníci
Jaro 1950 je nejvýznamněji spjato s procesem s Miladou Horákovou a společníky, nebyl ale jediný. Nadšení z krvavého budování bylo ostentativně vyjadřováno širokými vrstvami
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.