Setkání listopadů 1939 a 1989. Poslechněte si debatu mezi pamětníky událostí, které dělí 50 let
Bylo 15. listopadu 1939, když se tisíce studentů přišly naposledy rozloučit se svým kamarádem a spolužákem Janem Opletalem. Německá pořádková policie zastřelila 24letého studenta medicíny 28. října během protinacistické demonstrace. Mladí lidé provolávali slávu republice, hanbu protektorátu a zpívali československou hymnu. O 50 let později se také sešli studenti... Poslechněte si, co se z osudových dnů zachovalo v rozhlasovém archivu a jak setkali účastníci obou listopadů.
Ve chvíli, kdy se studenti loučili s Janem Opletalem, ještě nemohli tušit, že o dva dny později v časných ranních hodinách vtrhnou němečtí vojáci na vysokoškolské koleje v Brně, Praze a Příbrami a začne krvavá odplata.
Čtěte také
Ještě tu noc zastřelili nacisté devět studentských vůdců a 1200 studentů převezli do Sachsenhausenu.
V rozhlasovém archivu se přímo z těch podzimních dní roku 1939 dochoval projev prezidenta Emila Háchy, který si sám uvědomoval, jak má svázané ruce.
I když veřejně byla jeho rétorika podle představ německých okupantů, v pozadí usiloval o osvobození uvězněných studentů. O jejich propuštění opakovaně žádal říšského protektora Konstantina von Neuratha. A v řadě případů uspěl.
Medaile in memoriam
První oficiální vyznamenání dostal Jan Opletal in memoriam v listopadu 1945. Uplynulo půl roku od konce druhé světové války v Evropě.
Čtěte také
A na Pražském hradě se sešli nejen přeživší z koncentračních táborů, ale také bratr a sestra Opletala, kteří za něj z rukou prezidenta Edvarda Beneše převzali ocenění Československý válečný kříž 1939.
Ceremonii tehdy zaznamenal rozhlas a nahrávka přečkala bez újmy celá desetiletí v rozhlasovém archivu. Stejně jako projev první dámy Hany Benešové z listopadu 1946, která připomněla památku studentů zavražděných během nacistické okupace.
Mlčení a listopad 1989
V 50. letech o událostech 17. listopadu 1939 média většinou mlčela, anebo je využívala v rámci propagandy. Stejně jako na konci 60. let, kdy je připomínka 17. listopadu zneužita ke kritice dění kolem pražského jara.
Čtěte také
V mnohem reálnějších obrysech se výročí začíná znovu objevovat až v 80. letech.
O tom, že se k 50. výročí uzavření vysokých škol nacisty sešli studenti na Albertově, informoval 17. listopadu 1989 reportér Roman Žamboch.
V roce 1991 se v rozhlasovém studiu sešli hosté, které od sebe dělilo několik generací, přesto měli něco společného. Byli to studenti, kteří na podzim 1989 stáli na počátku sametové revoluce a také očití svědci nacistického zásahu proti vysokoškolákům v listopadu 1939.
Související
-
Jako student byl za nacistů vězněn, po válce se stal komunistou a vedl uranovou šachtu
V pátém patře pražských Hlávkových kolejí bydlel student posledního ročníku medicíny Jan Opletal. Vedle něj měl pokoj student prvního ročníku techniky Ladislav Bém.
-
Podzim 1939 a nacisté zavírají vysoké školy
Tehdy bylo odvlečeno mnoho studentů do koncentračních táborů. Jako odplata za demonstrace spojené s výročím republiky 28. října a s pohřbem studenta Jana Opletala.
-
Unikátní desítky hodin nahrávek poválečného soudního procesu s K. H. Frankem
Na jaře 1946 stál před soudem K. H. Frank. Při obšírném projednávání jeho činnosti ve válečných letech vypovídali studenti, kteří přežili nacistické řádění na podzim 1939.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka