Pokud rozdmýcháváte zlo, může se to velmi snadno obrátit i proti vám. A to se stalo na Slovensku, míní psycholog Ptáček

16. květen 2024

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica otřásl nejen Slovenskem. Útok odsoudila řada politiků včetně slovenské opozice a také světových státníků. „Pevně věřím, že tento úplně šílený projev násilí povede k určitému semknutí slovenské společnosti, kterou jsem vnímal lehce na hranici nestability,“ soudí klinický psycholog Radek Ptáček.

Klinický psycholog před řadou let řekl, že zlo je mimořádně infekční virus.

„Vedení naší společnosti, ať už je uspořádání jakékoliv, přímo určuje náladu ve společnosti. A tady je jednoznačné, že zlu a negativní náladě se podléhá mnohem lépe než nějakým pozitivním řečičkám, protože jestliže jste pozitivní politik, tak pak jste havloidní pozitivní sluníčkář a nikdo vás nebere vážně.“

Čtěte také

„Takže pokud politik rozdmýchává silné negativní emoce, společnost jim podléhá daleko lépe. Ale nutné je si uvědomit, že jestliže rozdmýcháváte zlo, tak pracujete s něčím, co se velmi snadno může obrátit i proti vám. A to se stalo na Slovensku,“ uvádí.

Političtí atentátníci mají podle Ptáčka společné dvě věci. Zaprvé vidí násilí jako prostředek řešení nějakého problému. „Dále mají společné to, že nějaké politické charakteristiky změnily jejich osobnost, respektive dekompenzovaly jejich sociální brzdy.“

„Člověk podlehl násilí, které bohužel bylo vyprovokované jiným násilím,“ shrnuje.

Vykořeněná společnost

K násilí je obecně náchylnější společnost, která je vykořeněná z hodnot. „Pozorujeme třeba takové ty stabilní demokracie, které staví na nějaké tradici, jako je třeba Británie, tak tam je, dle mého názoru, společnost k násilí více imunní.“

„Naopak Slovensko sice staví na nějakých až pseudokřesťanských hodnotách, ale ta politická stabilita, tradice tam není,“ dodává.

Co přenáší na ruskou společnost Vladimir Putin? Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , knem

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.