Plastový odpad přispívá k odolnosti bakterií vůči antibiotikům, varují vědci
Obyčejná plastová krabička z restaurace se může stát oblíbeným sídlem mikrobů. Bakterie si v rozkládajícím se plastu snadněji vyměňují genetický materiál a stávají se tak odolnějšími vůči antibiotikům. Článek na toto téma vyšel v odborném časopise Journal of Hazardous Materials, 2021.
„Mikroplast poskytne plochu, na které se všechno potká, a pak se účinek může násobit,“ vysvětluje chemička Petra Innemanová. Podobně se podle ní chová nosič s biofilmem při čištění odpadních vod, chemické procesy tam probíhají intenzivněji.
Čtěte také
Autoři studie, vědci z Riceovy univerzity v Houstonu, osvítili polystyren UV zářením po dobu pěti a dvaceti dnů. Tak napodobili situaci, kdy je rozkládající se plast vystaven venku v přírodě slunečnímu záření. Povrch mikroplastu je pod vlivem venkovního prostředí lépe smáčivý a bakterie se na něm lépe uchytí.
Samotný mikroplast je definován jako částice od 100 nanometrů do 5 milimetrů. Některým mořským organismům poslouží jako nosič. A podobně posloužil v tomto pokusu bakteriím.
„Některé buňky bakterií, které příjímají geny rezistence, si v něm sedají vedle sebe, vytvářejí kolonie,“ říká neurofyziolog František Vyskočil.
Prostupnější membrány
Na rozdíl od člověka dědičnost u bakterií nemusí být jen kombinací genetického materiálu dvou jedinců různého pohlaví. Dochází u nich i k takzvanému horizontálnímu přenosu genu. Ten rovněž pomáhá bakteriím přežít a mnohdy i odolat antibiotikům.
Čtěte také
„K rezistenci přispěly i další látky, které se v průběhu stárnutí plastu uvolňovaly, například aditiva nebo depolymerační produkty,“ připomíná Petra Innemanová a dodává: „Buňky, které přijímaly geny resistence, měly prostupnější membrány, jako by se genem nakazily snadněji.“
Poslechněte si celou Laboratoř o mikroplastech jako ráji pro mikroby, spravování hlasivek a vlivu emisí na běžce. Debatují neurofyziolog František Vyskočil, chemička Petra Innemanová a herec Petr Vacek. Moderuje Martina Mašková.
Související
-
Našly se bakterie, které konzumují plast
Japonští vědci objevili bakterie, které nečekaně dobře konzumují PET lahve. Svůj nález publikovali v časopise Science.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.