Petr Šabata: Výjimka na zdanění tichého vína má šanci vydržet věčně. Bohužel

25. září 2023

Ministr zemědělství Marek Výborný neuspěl u svých kolegů z EU s nápadem zavést jednotnou evropskou spotřební daň na tiché víno. Není divu. Proč by pomáhali Výbornému tahat z ohně jeho horký kaštan a přidělávali si problém? Tenhle pokus částečně se zbavit úkolu, který dostal od koalice, tedy ministrovi nevyšel.

Zavedení spotřební daně na tiché víno vypadlo především péčí jihomoravských koaličních politiků z konsolidačního balíčku, který teď schvaluje Sněmovna.

Čtěte také

I když tento krok doporučovala Národní ekonomická rada vlády, podle které by daň na úrovni vína šumivého přinesla státu pět miliard ročně.

A i když na ozdravení veřejných financí musí přispět zaměstnanci, firmy, výrobci ostatních druhů alkoholu, domácnosti včetně těch, které už dnes nevyjdou s měsíčními příjmy.

Výjimka pro danění tichého vína je křiklavým příkladem nespravedlnosti a také ukázkou, jak se dá celá česká vláda ovlivnit. Především regionální politici ze strany lidové a ODS se veřejně chlubili, s kým vším jednali, komu volali – členům vlády včetně premiéra Petra Fialy, aby pro vinaře získali výhodu.

Zahrát problém do autu?

Čtěte také

Podle červencového průzkumu agentury Ipsos je ovšem 49 procent lidí přesvědčeno, že rozhodnutí nezdanit tiché víno je špatné. Opak si myslí jen 18 procent.

A tak se koalice rozhodla, že se k vínu přece jen vrátí. Vznikla pracovní skupina pod vedením ministra Výborného. A ten oslovil neformálně své evropské kolegy – a neuspěl. Nicméně se nevzdává – jak řekl pro server iROZHLAS – daně spadají pod ministra financí, tak s ním probere, zda to nezkusit v EU ještě i přes Radu ministrů financí.

Je vlastně s podivem, že jihomoravští politici nepověřili prezidenta Petra Pavla tím, aby zdanění tichého vína nastolil na Valném shromáždění OSN, kde nedávno vystoupil. Víno se přece vyrábí také v Austrálii, v Jižní Americe nebo v Kalifornii. I tam by měli vědět, že vinařům na Moravě hrozí daň a měli by jim pomoct.

Čtěte také

Bylo by to k smíchu, kdyby nebyl od začátku postup vlády k pláči. Zastánci nulové daně tvrdí, že by změna pro vinaře znamenala vyšší administrativní zátěž i nevýhodu oproti konkurentům z Německa, Rakouska nebo Slovenska, kde mají také nulovou spotřební daň.

Ale – i premiér Fiala připustil, že není úplně obhajitelné zvýhodnění vinařů oproti pivovarníkům a lihovarníkům, když zhruba dvě třetiny z české spotřeby tichého vína pochází z dovozu. „Jsme si vědomi, že to dopadá především jako výhoda na dovozová vína,“ uvedl v České televizi.

Česko má vysokou spotřebu alkoholu – nejen vína – a na zdravotní, sociální i kriminální dopady pití stát ročně vydá desítky miliard korun.

Petr Šabata

Takže by ona Výborného pracovní skupina zjednala nápravu? Se závěry by měla přijít do konce roku. Ministr po prvním jednání řekl: „Uvidíme kam a zda vůbec někam dospějeme.“

Taková vyjádření a pokusy přehrát danění tichého vína kdovíkam ukazují, že koalice míní problém zahrát do autu. Za pár týdnů se už budou lidé trápit s cenami energií, vyššími daněmi a nižšími dávkami od státu, budou trnout nad záběry z nekončící války Ruska na Ukrajině.

A na vinařskou nespravedlnost – zapomenou.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.