Petr Šabata: Rusko válku prohraje, rozpadne se a východ EU posílí, předpověděl politolog

1. srpen 2022

Americký politolog George Friedman před 13 lety v obsáhlé analýze předpověděl válku mezi Ruskem a Evropou – někdy po roce 2020 – a dospěl k závěru, že Rusko prohraje. A dokonce se rozpadne, jako se mu to stalo v roce 1917 a opět v roce 1991. V knize Příštích sto let Friedman viděl příčinu ve slabosti Ruska – poklesu počtu obyvatel a žalostné infrastruktuře – nikoli v síle, jednotě a odhodlanosti Evropy.

Když vidíme, že EU nakonec tváří v tvář ruské putinovské válce na Ukrajině prokazuje odhodlanost, jednotu a sílu, můžeme to vnímat jako další argument pro Friedmanův dobře doložený závěr.

Čtěte také

Ale nepředbíhejme. Po finanční a ekonomické krizi 2008 vypadala Evropská unie podle Friedmana takto: „V Evropě existovaly čtyři regiony: Německo a Rakousko; severní Evropa; jižní Evropa; východní Evropa. Každý region měl jiné zájmy než ostatní a v každém bloku existovalo napětí mezi národy… Krize oživila nedůvěru a obavy. Všechny státy věděly, že se děje něco velmi špatného, a jak šel čas, zrodilo se podezření, že ať se stane s EU cokoli, nebude schopná řešit vlastní problémy,“ napsal v knize Ohrožená Evropa.

George Friedman se narodil v maďarské vesničce Almásfüzitő nedaleko Budapešti, rodina utekla před komunisty do Vídně po Dunaji na gumovém člunu v březnu 1949, když mu bylo šest měsíců. Snad i proto je jeho pohled, pohled amerického politologa, na Evropu velmi poučený a – přísný.

EU překročila svůj stín

Ale i kdyby byla tehdy před těmi 13 lety unie v lepší kondici, určitě platil jiný Friedmanův postřeh – Evropa žije ve světě s vlky.

Čtěte také

Teď máme začátek srpna 2022, od vpádu putinovského Ruska na Ukrajinu uplynulo přes pět měsíců a my vidíme úplně jinou Evropskou unii: její členské státy se shodly na šesti balících tvrdých ekonomických sankcí, které Rusko poškozují, a připravují sedmý. Dvě členské země EU – Finsko a Švédsko urychleně vstupují do NATO, které se sice neúčastní války, ale je pro Rusko tou hlavní odstrašující silou. Celý západ posílá Ukrajině zbraně, včetně těch moderních. (Nechme stranou Maďarsko Viktora Orbána.) I Německo, klíčová evropská země, o jejíž schopnosti přerušit ekonomické vztahy s Ruskem Friedman pochyboval, posílá Ukrajině zbraně a chystá se na tvrdá omezení po výpadku ruského plynu.

Shoda na koordinovaném evropském snížení spotřeby plynu je poslední důkaz jednoty EU (zase musíme nechat stranou Orbána), ve který dopředu nevěřili ani velcí optimisté. Navíc vše dojednalo české předsednictví. K tomu přidejme, že Česko, Slovensko, Polsko, pobaltské a další země prokázaly neuvěřitelnou solidaritu při přijímání uprchlíků z Ukrajiny.

Petr Šabata, šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Dost pravděpodobně pak vypadá další Friedmanova starší předpověď, že po porážce Ruska se stanou právě východní země nejdynamičtějším evropským regionem.

V chvatu válečných dní a děsivých zpráv z fronty mohl vypadat unijní kompromis o úsporách jako nedostatečný a křehký. Ale když ho zařadíme – a s ním pětiměsíční jednání unie – aspoň do krátkodobého historického kontextu, je jasné, že Evropská unie právě překročila svůj stín.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.