Petr Šabata: Program nové vlády Petra Fialy obsahuje jednu velkou záhadu

10. leden 2022

Do očí bijící záhada programového prohlášení vlády Petra Fialy (ODS) spočívá v tom, že se nijak nezabývá obrovským rozdílem mezi potřebnými výdaji a nejistými příjmy. Nový kabinet míní opravdu hodně peněz investovat, finančně pomáhat, daně spíš snižovat a lidem a firmám ulevovat. A musí řešit několik velkých krizí zároveň. Ale kde na to vezme? Zadlužovat se nemíní, naopak plánuje snižovat rozpočtové schodky.

Kapitola Zdravé veřejné finance patří v programu zrovna k těm nejméně konkrétním… „Nechceme, nesmíme a nebudeme občanům lhát,“ slibuje Fialův tým hned v úvodu svého programu. V těchto prvních dnech ale veřejnosti něco podstatného tají.

Čtěte také

Už brzy se snad dozvíme víc. V rozpočtu na rok 2022, který vláda Petra Fialy předělává i za cenu tříměsíčního rozpočtového provizoria, plánuje škrtnout nějakých 80 miliard. Ekonomové moc šancí nevidí – ale až koncem ledna ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) svůj plán předloží, bude jasné, zda má kabinet jen zbožná přání, nebo i reálný plán.

Vicepremiér pro digitalizaci, ministr pro místní rozvoj a staronový předseda Pirátů Ivan Bartoš v Českém rozhlasu Plus označil za jednu cestu k úsporám digitalizaci. Jednak zrychlí a zlevní fungování státu, jednak přispěje ke kvalitnímu rozhodování.

„Koalice má ve vínku řízení státu podle faktů a dat. Informované rozhodování o návrzích zákonů, vznik analytického týmu pod vládou, který dokáže vyhodnotit dopady legislativy, to vše přinese úspory,“ řekl Bartoš. To sice vypadá logicky, ale taky jako běh na dlouhou trať – a kabinet potřebuje desítky miliard hned.

Fiala by se měl ptát Hegera

Když nastupovala na Slovensku téměř před dvěma roky nová koaliční vláda Igora Matoviče – a to byla ještě větší změna než teď v Česku –, ihned posílila zákonné pravomoci útvaru Hodnota za peníze. To je analytická skupina složená z mladých, výborně vzdělaných ekonomů, která posuzuje každou větší investici už v podobě záměru a vždy před rozhodnutím vlády.

Čtěte také

Od roku 2016 útvar hodnotil výdaje přes 22 miliard a uspořil státu celé dvě miliardy eur (v přepočtu asi 50 miliard korun). Své analýzy publikuje a má vliv na pravidla utrácení veřejných peněz.

Z loňské říjnové zprávy například plyne, že navzdory epidemii se díky Hodnotě za peníze ušetřilo něco před 1,5 miliardy korun na lékové politice.

Slovenský stát taky není žádný šampión v rychlé přátelské, nikoli předražené službě občanům, nicméně Hodnota za peníze je zrovna inspirativní nápad, který má výsledky. Ale i tak – velmi hrubým přepočtem na velikost ekonomiky bylo by možné v Česku takto inteligentně ušetřit za pět let asi 100 miliard korun.

Ačkoliv tahle suma Fialovu vládu nespasí, měl by se český premiér svého slovenského kolegy Eduarda Hegera během úterní návštěvy Bratislavy na Hodnotu za peníze poptat. Slovenský premiér byl ve vládě zprvu ministrem financí a úsporám v rozpočtu dobře rozumí.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.