Rádi bychom na každém rezortu, v každé kapitole rozpočtu ušetřili 6 procent, uvažuje šéfka TOP 09 Pekarová Adamová

18. říjen 2021

Nový kabinet pěti stran plánuje výrazně snížit schodek státního rozpočtu. Podle předsedy ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy by neměl přesáhnout 300 miliard. „Rozpočtu věnujeme maximální pozornost, abychom ještě před schvalováním Poslaneckou sněmovnou měli připraveny realistické změny, které nebudou republiku zadlužovat tak, jako Babišova vláda,“ říká Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) z koalice Spolu.

Hosty byli:
Markéta Pekarová Adamová, TOP 09 (Spolu)
Alexandr Vondra, ODS (Spolu), poslanec Evropského parlamentu
Radek Holomčík, Piráti (PirSTAN)
David Klimeš, komentátor Aktuálně.cz

Až jakousi mantrou současné vlády bylo podle Pekarové Adamové rozdávat plnými hrstmi, tisknout peníze a neřešit, kde uspořit. To by se teď mělo změnit.

„Rádi bychom na každém rezortu, v každé kapitole rozpočtu šli dolů o šest procent, což je realistické. Je ale samozřejmě nutné, aby se to nedotklo občanů,“ říká v pořadu Plusu Téma dne.

Rádi bychom na každém rezortu, v každé kapitole rozpočtu šli dolů o šest procent.
Markéta Pekarová Adamová

Šestiprocentní škrty ale podle komentátora Aktuálně.cz Davida Klimeše dvakrát realistické nejsou. „Vypadá to, že se těch šest procent dá ušetřit snadno, ale nezapomínejme, že z výdajů státu je jich tři čtvrtě mandatorních, nebo kvazimandatorních. Jsou tedy ze zákona povinné,“ upozorňuje Klimeš.

Pokud by z navrženého 500miliardového schodku škrtli jen 100 miliard, je to už 20 procent. „A to skutečně není věc jednoduchá,“ míní komentátor a dodává: „Domnívám se, že na deklarovanou částku – plošnou a bez jakýchkoliv priorit – se asi příští vláda jen tak nedostane.“

Energetickou krizi musíme řešit rychle

Smutnou a nepříjemnou kapitolou k rychlému řešení bude ale krize na energetickém trhu, připomíná komentátor. Na druhou stranu věří, že hledání pragmatických a racionálních řešení už pro tuto zimu by mohlo pětikoalice rychle sblížit.

Čtěte také

Zvládnout nadcházející zimu bude důležitým úkolem i podle europoslance Alexandra Vondry (ODS). „Při stoupajících cenách může mít řada lidí velké problémy,“ varuje.

„Situace není růžová a je potřeba nezapomínat na jasnou komunikaci směrem k občanům – vysvětlovat co se bude dít, jaké jsou plány a scénáře možného vývoje,“ doplňuje Radek Holomčík (Piráti).

Podle Piráta čeká nový kabinet mimořádně obtížná situace, kdy bude  zemi přebírat ve špatném stavu. A to i z hlediska rozvoje energetiky, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

autoři: Martina Mašková , marz
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.