Rádi bychom na každém rezortu, v každé kapitole rozpočtu ušetřili 6 procent, uvažuje šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Nový kabinet pěti stran plánuje výrazně snížit schodek státního rozpočtu. Podle předsedy ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy by neměl přesáhnout 300 miliard. „Rozpočtu věnujeme maximální pozornost, abychom ještě před schvalováním Poslaneckou sněmovnou měli připraveny realistické změny, které nebudou republiku zadlužovat tak, jako Babišova vláda,“ říká Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) z koalice Spolu.
Markéta Pekarová Adamová, TOP 09 (Spolu)
Alexandr Vondra, ODS (Spolu), poslanec Evropského parlamentu
Radek Holomčík, Piráti (PirSTAN)
David Klimeš, komentátor Aktuálně.cz
Až jakousi mantrou současné vlády bylo podle Pekarové Adamové rozdávat plnými hrstmi, tisknout peníze a neřešit, kde uspořit. To by se teď mělo změnit.
„Rádi bychom na každém rezortu, v každé kapitole rozpočtu šli dolů o šest procent, což je realistické. Je ale samozřejmě nutné, aby se to nedotklo občanů,“ říká v pořadu Plusu Téma dne.
Rádi bychom na každém rezortu, v každé kapitole rozpočtu šli dolů o šest procent.
Markéta Pekarová Adamová
Šestiprocentní škrty ale podle komentátora Aktuálně.cz Davida Klimeše dvakrát realistické nejsou. „Vypadá to, že se těch šest procent dá ušetřit snadno, ale nezapomínejme, že z výdajů státu je jich tři čtvrtě mandatorních, nebo kvazimandatorních. Jsou tedy ze zákona povinné,“ upozorňuje Klimeš.
Pokud by z navrženého 500miliardového schodku škrtli jen 100 miliard, je to už 20 procent. „A to skutečně není věc jednoduchá,“ míní komentátor a dodává: „Domnívám se, že na deklarovanou částku – plošnou a bez jakýchkoliv priorit – se asi příští vláda jen tak nedostane.“
Energetickou krizi musíme řešit rychle
Smutnou a nepříjemnou kapitolou k rychlému řešení bude ale krize na energetickém trhu, připomíná komentátor. Na druhou stranu věří, že hledání pragmatických a racionálních řešení už pro tuto zimu by mohlo pětikoalice rychle sblížit.
Čtěte také
Zvládnout nadcházející zimu bude důležitým úkolem i podle europoslance Alexandra Vondry (ODS). „Při stoupajících cenách může mít řada lidí velké problémy,“ varuje.
„Situace není růžová a je potřeba nezapomínat na jasnou komunikaci směrem k občanům – vysvětlovat co se bude dít, jaké jsou plány a scénáře možného vývoje,“ doplňuje Radek Holomčík (Piráti).
Podle Piráta čeká nový kabinet mimořádně obtížná situace, kdy bude zemi přebírat ve špatném stavu. A to i z hlediska rozvoje energetiky, uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.
Související
-
Schodek rozpočtu se nám musí podařit srazit. I za cenu rozpočtového provizoria, říká Skopeček (ODS)
Uskupení Spolu a PirSTAN chtějí koaliční smlouvu podepsat do 8. listopadu. K jednotlivým postům se zatím poslanci vyjadřovat nechtějí.
-
Petr Holub: Příliš se mluví o tom, jak snížit schodek rozpočtu
Současný deficit nevznikl náhodou a jeho jediným důvodem není boj s pandemií. Když se současná vláda setkala s problémem, zakryla potíže dotací v řádu desítek miliard.
-
Lída Rakušanová: Jak splatit schodek rozpočtu
Výše stamiliardových dluhů, o kterých byla v uplynulých dnech v parlamentu řeč při debatě o státním rozpočtu na příští rok, je pro normálního smrtelníka obludná.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka