Petr Holub: Nižšími daněmi k záchraně rozpočtu. Kvadratura kruhu Petra Fialy

12. leden 2022

Chceme stát, který nežije na dluh, uvádí preambule programového prohlášení nastupující vlády Petra Fialy (ODS). Tím je řečeno všechno. Velkovýroba dluhů, která dosáhla 800 miliard korun za poslední dva roky, musí skončit. O tom, jak vážně vláda svůj slib myslí, ovšem něco konkrétního prozrazuje až další obsáhlý text.

Autoři vládního programu se vlastně nemuseli nad finanční kapitolou dlouho rozmýšlet a mohli postupovat podle doporučení Národní rozpočtové rady, která to před měsícem řekla dost jasně: Státnímu rozpočtu pomůže škrtání zbytečných výdajů, zároveň ale „bude nutné přistoupit i ke zvýšení veřejných příjmů“, tedy daní.

Čtěte také

Prověrka vládního programu ovšem ukazuje, že si nový premiér ani ministři doporučení k srdci nevzali. O škrtech výdajů se v programu mluví jen obecně a v souvislosti s tím, že se nedotknou vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče ani investic, tedy oblastí, které pohltí devět desetin rozpočtu.

Větší pozornost chce vláda věnovat daním. Pokud ovšem necháme stranou příslib, že se zvýší daně za dobývání surovin, případně obvyklé floskule o tom, že vláda zabrání daňovým únikům a prověří účelnost daňových výjimek, tak se v rozporu s doporučením rozpočtové rady daně naopak sníží.

Vúdú ekonomiky

Nutno uznat, že to ministři promysleli do detailů: Zvyšovat se budou daňové slevy na poplatníka i odpisy podnikových investic, z milionu na dva miliony ročně se zvýší příjmový strop, od kterého živnostníci platí daň z přidané hodnoty, poklesnou sociální odvody jednak pro podniky, jednak pro zaměstnance se zkrácenou pracovní dobou, z daní bude možné odepsat platby za sociální služby, zavedou se daňové prázdniny pro rodiny.

Čtěte také

Od pravicové vlády prostě není možné čekat, že zvýší daně, měla by si uvědomit rozpočtová rada. Bohužel se však zdá, jako by noví ministři chtěli sepsat další kapitolu v příběhu takzvané vúdú ekonomiky, podle níž řídily Česko minulé vlády.

Premiéři Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO) zvolili její levicovou variantu. Zvyšovali rozpočtové výdaje, aby zlepšili finanční situaci rodin, které měly podle očekávání víc utrácet a peníze tak státu vrátit v nepřímých daních. Jak víme, dobrodružství skončilo 400miliardovým deficitem.

Premiér Petr Fiala zase bude snižovat daně, tím se podle očekávání podpoří ekonomika, jejíž zvýšená produkce vynese státu víc daní i při snížených sazbách. Je to pravicový recept, opět ovšem v rámci vúdú ekonomiky, která předl lety zavedla amerického prezidenta Ronalda Reagana rovněž k rekordním deficitům.

Ale třeba Petr Fiala a jeho lidé nemyslí sliby z programového prohlášení úplně vážně a budou sledovat rozumnější strategie.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio