Petr Holec: Pátek třináctého je Babišův hodně šťastný den

13. září 2019

Je v tom jistá ironie, že právě v pátek 13. září státní zástupce zastavil stíhání všech obviněných včetně premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Pátky třináctého obvykle nepovažujeme za nejšťastnější dny, právě Babišovi ale tohle datum přineslo velmi šťastnou novinu. Městské státní zastupitelství v Praze ho totiž zbavilo hned několika těžkých politických koulí na noze. Premiér proto může osvobozující verdikt oslavit jako málokterý politik. 

Čtěte také

Právě Babiš totiž postavil svůj úspěch v politice na osobní reputaci, to ona je hlavním programem ANO. A té nikdy moc nesvědčí trestní stíhání ani souzení za podvod.

Je sice pravda, že šéf ANO vyhrál i s tímto reputačním flastrem poslední sněmovní volby, stále zůstává nejpopulárnějším politikem a volební preference jeho hnutí se drží kolem dominantních 30 procent, nejen v politice ale nikdy nic není navždy. Trestní stíhání, soud i případné odsouzení mnozí považovali za začátek jeho konce.

Mysleli si totiž, že se nyní jen opakuje historie s Věcmi veřejnými, které podobně jako Babiš taky založily svůj úspěch na boji proti korupci a reputaci svého lídra Radka Johna, nakonec je ale rozložilo trestní stíhání a souzení jejich „supergurua“ Víta Bárty. Teď tenhle konec končí.

Nové náboje proti tradičním politickým stranám

A nejen ten. Hlavně trestním stíháním zdůvodňovaly opoziční strany, proč nechtějí vládnout s ANO a radši klidně pustí téměř do vlády komunisty, i když skutečným důvodem je, že se Babiše prostě bojí. Nyní tento jejich argument padá a musí si najít jiný, což nejspíš rychle i udělají.

Čtěte také

Konec trestního stíhání ale Babiše osvobozuje i uvnitř ANO: to sice až doteď pojila obdivuhodná loajalita ke svému šéfovi, poslední dobou se ale začaly objevovat první trhliny. Očištění Babišova jména aspoň některé zahladí. A ANO nejspíš i semkne, bude to nový vnitřní impuls.

Babišovo trestní stíhání a obviňování z ovlivňování nezávislé justice vyhnalo na Letnou čtvrt milionu lidí a i když jeho zastavení určitě neuznají šéfové Milionu chvilek, protože právě do něj investovali veškerý svůj emoční kapitál, hnutí ANO osvobozující verdikt určitě nabije.

A Babišovi osobně vrátí náboje do jeho boje proti tradičním politickým stranám, které veřejně obviňuje, že když ho neumí porazit v demokratických volbách, zkusily se ho zbavit aspoň vymyšlenou kauzou. Dokud byl trestně stíhaný, nemuseli mu lidé věřit. Teď si ale musí najít jiný důvod, proč ho nenávidět.

Autor je komentátor serveru Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio