Ondřej Neff: Stroj promluvil

28. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Umělá inteligence | Foto: Pexels, Licence Pexels, ©

Ondřej Neff: Stroj promluvil

Dnes to mám jednoduché a nemusím pátrat v paměti, co mě v posledním týdnu zaujalo. Petr Mára ve svém podcastu předvedl, co dovede umělá inteligence v režimu takzvaného pokročilého zvukového módu.

Ta věc mluví. Když řeknu, že mluví, nemyslím tím takové to „pro stížnost na lampárně stiskněte dvojku“. Petr Mára sedí u stolu, vedle sebe má položený mobil a povídá si s ním. Je ostřílený technologický borec a dovede zadávat záludné úkoly. Mobil mu odpovídá logicky perfektně v dokonalé češtině.

Čtěte také

Docela se divím, že kolem novinky není povyk. To byl poprask, když se veřejnost k umělé inteligenci dostala! Studenti si najednou mohli na počítači napsat zadání „napiš seminární práci o postavě vodníka v Erbenově Kytici“. Vlna nadšení střídala vlnu zděšení, vyvolalo to investiční boom následovaný prolomením investiční bubliny. Zkrátka, rozruch. A teď? Ta potvora začala mluvit a je ticho po pěšině.

Poprvé jsme počítač slyšeli mluvit v Kubrickově ikonickém filmu 2001: Vesmírná odysea. To bylo před pětapadesáti lety. Počítač, jmenoval se HAL 9000, mluvil. Ve srovnání s tím, co Petr Mára předvedl, mluvil ve stylu robota Emila.

Kdo se bude učit jazyky?

Matematik Alan Turing definoval v roce 1950 test s cílem prověřit, jestli je umělá inteligence skutečně inteligentní. Test spočívá v komunikaci naslepo. Když nepoznáte, že mluvíte s počítačem, pak ano, ten počítač splňuje parametry Turingova testu. Takže splněno na sto procent.

Čtěte také

Nebude trvat dlouho a setkáme se s tím na každém druhém kroku. Vezměte si jako příklad výuku jazyků. Už dnes můžete s výukovým programem rozmlouvat. Ale pořád je to na úrovni typu „pro stížnost stiskněte dvojku“.

Ta věc sice vnímá, co jí říkáte a odpovídá jakž takž rozumně, ale aby opravdu reagovala, to od ní nečekejte. Že by vám například opravovala chyby, natož aby radila, jak to říct líp. Vznikne umělý učitel, schopný sledovat vaše pokroky a pomáhat vám jít rychleji kupředu. Brána jazyků otevřená, jak o tom snil Jan Amos Komenský.

Ondřej Neff

Otevřená, jak pro koho… Umělá inteligence v hlasovém módu umí taky tlumočit. I to dnes jakž takž uspokojivě funguje, ale teď to bude simultánně tlumočit. Kdo se bude učit jazyky?

Někdo jo. O to starost nemám. Je tu ale další starost. Když se tahle technologie zavede, umíte si představit, kolik elektrické energie se tím spálí? Jsem rád, že tahle starost je opravdu starost někoho jiného. Já bych chtěl umět japonsky a těším se, že mě to zvukový mód naučí.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.